Tirotoksikozda tiroid kan akım parametrelerinin tripleks doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of blood flow parameters with triplex doppler ultrasonography in the thyrotoxicosis
  1. Tez No: 203227
  2. Yazar: ÖMER KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİS İĞCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Tirotoksikozlu olgularda tripleks Doppler sonografi ile süperior tiroidal arter ve ana karotid arterden elde edilen kan akım parametrelerinin kullanılabilirliğini ve ayırıcı tanıdaki etkinliğini değerlendirmekGereç ve yöntem: Çalışma grubunu, standart tanı yöntemleri ile Basedow-Graves (BGH), Hashimoto tiroditi (HT) ve multinodüler guatr (MNG) tanısı konulan 54 hasta ve 18 sağlıklı toplam 72 kişi oluşturdu.Tripleks Doppler ultrasonografi ile olgularda tiroid bezi kan akım parametreleri değerlendirildi. Kan akım parametreleri olarak hem süperior tiroid arter, hem de ana karotid arterden piksistolik hız (PSV), enddiastolik hız (EDV), rezistif indeks (Rİ) değerleri ile birlikte rezistif indeks oranları (RIO), piksistolik hız oranları (PSVR) ve enddiastolik hız oranları (EDVR) elde edildi.İstatistiksel analizde, grup ortalamalarının karşılaştırılmasında nonparametrik testler (Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U-testi) ve bağımsız grup oranlarının karşılaştırılmasında Pearson ki-kare testi kullanıldı.Bulgular: Standart tanı yöntemleri ile çalışma grubu grup 1: Sağlıklı kontrol grubu (n=18, 25.7%), grup 2: Hashimato tiroiditi olan hasta grubu (n=27, 36.5%), grup 3: Basedow-Graves hastalığı olan hasta grubu (n=17, 24.3%), Grup 4: Multinodüler guatr tanılı hasta grubu (n=10, 13.5%) olmak üzere 4 ana gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of the usefulness and efficiency in the differantiate diognosis of blood flow parameters in the superior thyroid artery and common carotid artery with triplex Doppler ultrasonography in the thyrotoxicosis casesMaterial and method: Study group was composed of totaly 72 cases. 18 of the cases were healthy control individual group and the 54 of the cases were the patient that diagnosed with standard methods as Basedow-Graves? disease (BGD), Hashimoto thyroiditis (HT) and multinodular goitre (MNG).Thyroid gland blood flow paramaters in the case was evaluated with triplex Doppler ultrasonography. Besides of blood flow paramaters as peaksystolic velocity (PSV), enddiastolic velocity (EDV), resistive index (RI), also resistive index ratio (RIR), peaksystolic velocity ratio (PSVR) and enddiastolic velocity ratio (EDVR) were obtained from both superior tiroid artery and common carotid artery.