Telmisartan kullanımının kemik döngüsü belirteçleri üzerine etkileri
The effecsts of telmisartan use at bone turnover markers
  1. Tez No: 298764
  2. Yazar: EMRAH ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: PPAR? agonisti olan tiazolidinedion grubu oral antidiyabetiklerin kemik metabolizmasına olumsuz etkiler gösterdiği bilinmektedir. Ancak PPAR? için parsiyel agonist olan Ang II AT1 reseptör blokeri telmisartanın insanlarda kemik metabolizmasına etkisi bilinmemektedir. İnsanlarda telmisartan kullanımının kemik metabolizmasına net etkisinin hangi yönde olacağının araştırılması amaçlanmıştır.Materyal-Metot: Telmisartan (N=24) veya losartan (N=21) kullanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bilinen kemik hastalığı olanlar, kemik metabolizmasını etkileyebilecek hastalığı veya ilaç kullanımı olanlar çalışma dışı bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: It is known that a group of oral hypoglycemic drugs, thiazolidinedions, are agonists for PPAR? receptors and have negative effects on bone metabolism. But the effect of telmisartan, which is a partially agonist for PPAR? and Ang II AT1 receptor blocker, on bone metabolism is not known.The aim of the study was to determine the net effect of telmisartan use on bone metabolism.Materials and Methods: The patients who use telmisartan (N=24) or losartan (N=21) were enrolled. The patients who have bone diseases, disease or drug use which can effect bone metabolism were excluded. Serum Ca, P, 25 OHD, BALP, OC, IL-6 and urinary NTx levels were measured at the start of study and third month visit.Findings: At the end of three months period there was no change for Ca and P.