Diyarbakır çocuk hastalıkları hastanesine ishal şikayeti ile başvuran çocuklarda bağırsak parazitlerinin dağılımının araştırılması
Research of the distribution of ıntestinal parasites in children applying to Diyarbakir children hospital with the complaint of diarrhea
- Tez No: 298826
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diyare, yaklaşık olarak yılda 2,5 milyon insanın ölümüne yol açmakta ve uzun dönemde çocukluk yaşlarında büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilemektedir.Bağırsak parazitlerinin insidansı, düşük sosyo-ekonomik düzeyli, düşük eğitim düzeyli ve düşük yaşama standardı olan toplumlarda daha fazladır. Diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte Türkiye'de protozoon ve helmint enfeksiyonları önemli bir sağlık sorunudur.Bağırsak parazitlerinin tanısında birden fazla tanı yöntemi bir arada kullanıldığında, daha tatmin edici sonuçlar elde edilmektedir. Tanıdaki başarı, deneyimli laboratuvar çalışanlarının doğru metodu kullanmakta verdiği karara bağlıdır.Bu çalışmada, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran diyareli çocuklardan alınan 128 dışkı örneği direk bakı, modifiye formol etil asetat çöktürme yöntemi uygulanmış. Bütün örneklerin trichrome boyama ve kinyoun acid fast boyamaları Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji Bilim Dalı Laboratuvarında yapılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir.İncelenen 128 diyareli dışkı örneğinin 35'inde (%27,34) bağırsak parazitlerine rastlanmıştır; 13 (%10,2) E. coli, 9 (%7,03) G. intestinalis, 4 (%3,12) E. histolytica/E. dispar, 1 (%0,78) B. hominis, 1 (%0,78) H. nana, 1 (%0,78) E. vermicularis, 5 (%3,9), C. mesnili. Ayrıca 8 (6,25) örnekte bol Candida görülmüştür.Rutin tanı laboratuvarlarında en çok kullanılan yöntem direk bakıdır. Direk bakı en kolay, en az zaman alan ve en ucuz tanı metodu olmakla birlikte, trichrome boyama yöntemi özellikle E. histolytica/E. dispar tanısında etkin bir yöntemdir. Modifiye formol etil asetat çöktürme yöntemi özellikle dışkıda seyrek bulunan protozoa kisti ve helmint yumurtalarını saptamada çok etkili bir yöntemdir ve bu yöntemin uygulanması tanıdaki başarıyı arttıracaktır. Kinyoun asid fast boyamaları Isospora, Crptosporidium, Cyclospora gibi coccidian parazitlerin teşhisinde son derece kullanışlı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Diarrhea causes approximately a number of 2.5 million deaths per year and affects the growth and development at the ages of childhood negatively in long term.The incident of the intestinal parasites is more common in the communities with low socio-economical, educational level and low standard of life. In Turkey and other developing countries, protozoan and helminthes infections are an important medical problem.When more than one method of diagnosis for intestinal parasites is used together, the more satisfying results are got. The success of the diagnosis depends on the experienced laboratory workers? decision of choosing the right method.In this study, on 128 feces sample which are collected from the children with diarrhea applying to Diyarbakir Children Hospital, the method of direct examination and modified formol ethyl acetate defecation have been used. Trichrome and kinyoun acid fast staining of all samples are done and analyzed in the Microbiology Department Laboratory of Harran University Faculty of Medicine.Intestinal parasites have been found in 35 (27, 34%) of the 128 feces sample with diarrhea which have been examined; 13 (10, 2%) E. coli, 9 (7, 03%) G. intestinalis, 4 (3, 12%) E. histolyica/E. dispar, 1 (0, 78%) B. hominis, 1 (0, 78%) H. nana, 1 (0, 78%) E. vermicularis, 5 (3, 9%) C. mesnili. Besides, in 8 (6, 25%) samples, many candidas have been found.The most commonly used method in routine diagnosis laboratories is direct examination. Direct examination being the easiest, the least time consumer and the cheapest diagnosis method, trichrome staining method is an effective method especially in the diagnosis of E. histolytica/E. dispar. Modified formol ethyl acetate defecation method is a very effective method especially in the finding of protozoa cyst which is rarely found in feces and the detection of helminth eggs and the practice of this method will increase the success level of the diagnosis. Kinyoun acid fast staining is a quite practicable method in the diagnosis of coccidian parasites such as Isospara, Crptosporidium, and Cyclospora.