Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır gazi yaşargil eğitim ve araştırma hastanesi'ne başvuran hastalarda intestinal parazit sıklığı
Intestinal parasite frequency in patients admitted to health sciences University Diyarbakir Gazi Yaşargil training and research hospital
- Tez No: 812686
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastalarda intestinal parazit sıklığını belirlemektir. Çalışma 24.01.2022-26.04.2023 tarihleri arasında bu hastaneye farklı semptomlarla başvurup dışkı istemiyle Mikrobiyoloji Laboratuvarına yönlendirilen ve 1-90 yaş aralığında olan 150 çocuk (65'i kız, 85'i erkek), 150 erişkin (80'i kadın 70' i erkek) olmak üzere toplam 300 hastayla yürütüldü. Toplanan örnekler nativ-Lugol ve modifiye asit-fast boyama metotlarıyla değerlendirildi. Çalışmada, 145 kız/kadının 34 (%23,4)'ünde, 155 erkeğin 44 (%28,4)'ünde olmak üzere, toplam 300 hastanın 78 (%26)'inde bir ya da birden fazla intestinal parazit türüne rastlandı. En sık saptanan parazit Blastocystis hominis (%11,3) oldu. Ayrıca Giardia intestinalis (%5,7), Entamoeba histolytica/ Entamoeba dispar (%3), Cryptosporidium spp. (%3), Entamoeba coli (%2,7), Endolimax nana (%2), Chilomastix mesnili (%1,3), Taenia spp. (%0,3) ve Cyclospora cayetanensis (%0,3) belirlendi. Parazit görülme sıklığında yaş grupları dikkate alındığında çocuklarda %32, erişkinlerde %20 oranında intestinal parazit saptandı. Parazit pozitifliği bakımından yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,017). Yapılan istatistiksel değerlendirmede, parazit pozitifliği ile halsizlik (p=0,016), ishal (p=0,001), karın ağrısı (p=0,004), bulantı (p=0,001), gelişme geriliği (p=0,002) ve kilo kaybı (p=0,001) arasında ayrı ayrı anlamlı ilişki saptandı. Sonuç olarak, bu çalışmada intestinal parazit sıklığının %26 gibi yüksek bir oranda bulunması, Diyarbakır ilinde intestinal parazitozların hala bir halk sağlığı sorunu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the frequency of intestinal parasites in patients admitted to Health Sciences University Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital. The study was conducted on 150 children (65 girls, 85 boys) between the ages of 1-90 who applied to the hospital between 24.01.2022 and 26.04.2023 with different symptoms and were referred to the Microbiology Laboratory with a stool request. The study was conducted with a total of 300 patients, 150 adults (80 women and 70 men). Collected samples were evaluated by native-Lugol, formol-ethyl acetate condensation and modified acid-fast staining methods. In the study, one or more intestinal parasites were found in 78 (26%) of a total of 300 patients, including 34 (23.4%) of 145 girls/women and 44 (28.4%) of 155 men. The most common parasite was Blastocystis hominis (11.3%). In addition, Giardia intestinalis (5.7%), Entamoeba histolytica/ Entamoeba dispar (3%), Cryptosporidium spp. (3%), Entamoeba coli (2.7%), Endolimax nana (2%), Chilomastix mesnili (1.3%), Taenia spp. (0.3%) and Cyclospora cayetanensis (0.3%) were determined. Considering the age groups in the incidence of parasites, intestinal parasites were detected at a rate of 32% in children and 20% in adults. There was a statistically significant difference between age groups in terms of parasite positivity (p=0.017). In the statistical evaluation, parasite positivity and fatigue (p=0.016), diarrhea (p=0.001), abdominal pain (p=0.004), nausea (p=0.001), growth retardation (p=0.002) and weight loss (p=0.001) were found to be significantly correlated separately. In conclusion, the prevalence of intestinal parasites as high as 26% in this study shows that intestinal parasitosis is still a public health problem in Diyarbakır.