Emziren kadınlarda biyolojik ritim ile emzirme başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between biological rhythm and breastfeeding success in breastfeeding women
- Tez No: 887026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUDE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırma, emziren kadınlarda biyolojik ritim ile emzirme başarısı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel türde olup, Eylül 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesine başvuran 204 emziren kadın ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi Ölçeği (BRDGÖ)”ve“Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği (LATCH)”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, sürekli değişkenler için ortalama ve standart sapma, kategorik değişkenler için sayı ve yüzdelik dağılım ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between biological rhythm and breastfeeding success in breastfeeding women. Materials and methods: The research was carried out as a descriptive and cross-sectional research. The research was completed with 204 breastfeeding women who applied to Diyarbakır Children's Diseases Hospital between September 2023 and April 2024.“Personal Information Form”,“Biological Rhythm Assessment Interview Scale (BRDGÖ)”and“Breastfeeding Diagnosis and Evaluation Scale (LATCH)”were used as data collection tools in the research. In evaluating the data; Descriptive statistics, mean and standard deviation for continuous variables, number and percentage distribution for categorical variables, and Pearson correlation analysis were used.