Göçebe mevsimlik tarım işçisi ergenlerde yaşam kalitesi düzeyi ve sorun davranışları sıklığı
The quality of life and behavioral problem prevelance ın migratory seasonal farmworker adolescents
- Tez No: 298837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada göçebe mevsimlik tarım işçisi ergenlerde yaşam kalitesi düzeyini belirlemek, yaşam kalitesi düzeyinin sorun davranışlar ve sosyo-ekonomik değişkenlerle ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır.Araştırma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Şanlıurfa kent merkezindeki sağlık ocaklarından Kısas Sağlık Ocağı, Konuklu Sağlık Ocağı ve Uğurlu Sağlık Ocağı'na bağlı tarım alanlarında çalışan 13-16 yaş arası mevsimlik tarım işçisi ergenler oluşturmaktadır. Eylül 2010-Ekim 2010 tarihleri arasında 203 ergene ulaşılması planlanmış ve tümüne ulaşılmıştır.Araştırmada yaşam kalitesini ölçmek amacıyla ?13-16 Yaş Ergenler İçin Kiddo Kindl Yaşam Kalitesi Ölçeği?, gençlerin sorun davranışlarını değerlendirmek için ?Gençler İçin Kendini Değerlendirme Ölçeği (YSR/11-18)? ve üç adet kadercilik sorusu ile sosyo-demografik değişkenleri belirlemek amacıyla yapılandırılmış anket kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi t testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılarak yapılmıştır.Araştırma grubunun ortalama yaşı 14.4±1.1 yıl olup %60.0'ı kızlardan ve %39.9'u erkeklerden oluşmuştur. Ergenlerin %58.1' i (n=118) okula devam etmemektedir. Yaşam kalitesi puanları değerlendirildiğinde; bedensel iyilik, duygusal iyilik, öz saygı, aile, arkadaş, okul ve toplam yaşam kalitesi puan ortalamaları sırası ile 52.8±25.3, 63.7±22.6, 52.8±25.5, 66.0±17.6, 69.6±14.7, 53.7±16.8 ve 60.3±13.2 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been aimed to define the level of life quality,to reveal the relationship between the level of life quality with the problem behaviours and socio-economic variables in migratory seasonal farmworker adolescents.It is a cross-sectional type research.The seasonal farmworker adoloscents between 13-16 age who work in agricultural areas depending on Kısas,Konuklu and Uğurlu Health Centers within the health centers in Şanlıurfa city center constitute the universe of research.It has been planned to be reached 203 adolescents between September 2010 and October 2010 and all has been reached.In the research for measuring the life quality,Kiddo Kindl ,Life Quality Measurement for 13-16 age adolescents,Self-Evaluation Measurement for Young People (YSR/11-18) for evaluating the problem behaviours of young people and with three fatalism questions a questionnaire which is structured for the aim of defining the socio-demographic variables has been used.The evaluation of datas has been done by using t-test,one way variance analysis and multipal regression analysis.The average age of research group is 14.4±1.1 year and %60.0 are girls and %39.9 are boys.%58.1 of adolescents haven?t been attending to the school.When the points of life quality have been evaluated, physical functioning, emotional well-being, self-esteem,family,friend,school and total life quality points averages have been calculated in order of 52.8±25.3, 63.7±22.6, 52.8±25.5, 66.0±17.6, 69.6±14.7, 53.7±16.8 and 60.3±13.2The total point of problem behaviour has been found as 41.5±16.4.Being a female 4.3 times and the total point of problem behaviour 0.2 times has affected negatively the life quality of migratory seasonal farmworker adolescents.It is supposed to be made and supported projects which will create awareness in public opinion for preventing educational problems and child labour ,to be made an effort on carrying out of present laws.Moreover travelling health service models directed towards farmworkers must be constituted and within these models the planning appropriate for the understanding of adolescent friendly health service must be done.