Pasif sigara içici bebeklerde serum antioksidan vitamin (A,C,E) düzeyleri ve beslenme tipi ile ilişkisi
Serum levels of antioxidant vitamin (A,C,E) and relationship with the type of nutrition in passive smoker infants
- Tez No: 298849
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sigara ve sigara dumanında birçok toksik madde bulunmaktadır. Bu toksik maddeler sigara içen kişilerin ve çevresindekilerin sağlığını etkilemektedir. Sigara ve pasif sigara içiciliğinin çocuk sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sigaranın, sağlık üzerine olan olumsuz etkilerinden büyüme sürecinde olan çocuklar ve özellikle infantlar etkilenmektedir. Sigara dumanında bulunan serbest radikaller vücudumuzdaki tüm dokulara ve hücresel yapılara zarar verebilir. Serbest radikallerin artmasıyla oluşan oksidatif stres, antioksidan sistemin bir parçası olan vitamin A, C, E düzeylerinde azalmaya neden olmaktadır.Çalışmaya 3. aylık olan 78 bebek çalışmaya dahil edilmiştir. Aynı bebekler 6 ayda yeniden değerlendirilmiştir. Annelere bebeklerin beslenmeleri, geçirdikleri enfeksiyonlar ve evde sigaraya maruziyetleri soruldu. Bebeklerin 3.-6. aydaki serum vitamin A, C, E düzeyleri ve idrarda kotinin/kreatinin oranları ölçüldü. 3. ve 6. aylarda anne sütünde vitamin A, C, E düzeyleri bakıldı.Annesi sigara içen bebeklerin 3. ve 6. aydaki serum vitamin A, C, E düzeyleri annesi aktif-pasif sigara içmeyen bebeklere göre daha düşüktü. Annesi sigara içen bebeklerin idrar kotinin/kreatinin oranları, annesi aktif-pasif sigara içmeyen bebeklerin idrar kotinin/kreatinin oranlarına göre daha yüksekti. Annesi aktif sigara içen bebeklerin otitis media, ÜSYE, ASYE geçirme oranları daha fazlaydı. Bebeklerin sigaraya maruziyetlerine göre 3. ve 6. aydaki beslenmelerinde farklılık yoktu. Annesi sigara içenlerin anne sütündeki vitamin A, C, E düzeyleri, annesi aktif-pasif sigara içmeyenlere göre belirgin düşüktü.Bebeklerin sigaraya maruziyetleri; antioksidan vitamin düzeylerini ve bebeklerin enfeksiyon geçirme oranlarını etkilemektedir. Sigaraya maruziyetin bir göstergesi olan idrar kotinin/kreatinin oranları pasif sigara içici bebeklerde daha yüksektir. Ayrıca annelerin sigaraya maruziyetleri; anne sütündeki vitamin A, C, E düzeylerini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
There are many toxic substances in cigarette smoke and cigarette. These toxic substances may affect the health of smokers and people who around of them. Smoking and passive smoking have negative effects on the health of children. Negative effects of smoking on health directly influences children in the growing period especially infants. The free radicals found in cigarette smoke can damage all the tissues in our body and cellular structures. Oxidative stress due to the increased free radicals cause a decrease in the levels of A, C, E vitamins which are part of antioxidant system.The study includes 78 babies at 3 months. The same infants were re-evaluated at 6. months. Feeding of babies, the infections overcomed, and exposure from the cigarrette were questionnaired from the mothers. Serum vitamin A, C and E levels and urinary cotinine/creatinine rates were measured at third and sixth months. Vitamin A, C, E levels of breast milk were measured at third and sixth monthsSerum vitamin A, C, E levels of smoker mothers? infants at 3. and 6. months were lower than levels of active-passive nonsmoker mothers? infants. Urinary cotinine/creatinine rates of smoker mothers? infants at 3. and 6. months were higher than rates of acive-passive nonsmoker mothers? infants. Active smoker mothers? infants have higher otitis media, URTI and LRTI rates. There was no difference in terms of nutrition according to smoking at 3. and 6. months. Vitamin A, C, E levels of smoker mothers? breast milk at 3. and 6. months were lower than levels of active-passive nonsmoker mothers? breast milk.Smoke exposure of infants affects antioxidant vitamin levels and rates of having infections of the babies. Urinary cotinine/creatinine ratio, an indicator of exposure to smoke, are higher in passive smoker infants. In addition, mothers' exposure to smoke affects the vitamins A, C, E levels of breast milk,