Erzurum il merkezinde gebeliğinin ilk üç ayında olan kadınlarda depresif bozuklukların yaygınlığı ve ilişkili etmenler
The prevelance and related factors of depression in the first three months period of pregnancy in the center of Erzurum
- Tez No: 298855
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Erkeklere kıyasla kadınlar daha fazla depresyon yaygınlık oranlarına sahiptir ve özellikle doğurganlık çağında depresyona daha da duyarlıdırlar. Annenin depresyonunun bebek üzerine olumsuz etkilerinin önemi, depresyonun gebeliğin erken döneminde tespit ve tedavisinin gerekliliğini artırmaktadır.Bu çalışmada, kadınlarda depresyon oranlarının diğer bölgelere kıyasla daha yüksek olarak bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir il merkezinde, ilk üç aylık dönemde depresif bozuklukların yaygınlığını, klinik özelliklerini, ilişkili faktörleri tespit etmek ve depresif bozukluk ortaya çıkmasına neden olabilecek risk faktörleri ile öngördürücü özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla gebeliğinin ilk üç ayında olan kadınlardan basit rastgele yöntemle seçilen 463 kişi çalışmaya dâhil edilmiştir. Katılımcılara tarama testi olarak Genel Sağlık Anketi-28 ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve Premenstrüel Değerlendirme Formu uygulanmış, SCID-I (DSM-IV için Yapılandırılmış Klinik Görüşme) ile depresif bozuklukların yaygınlığı araştırılmıştır. Klinik olarak depresif bozukluk saptanan gebelere; ilişkili risk faktörleri için sosyodemografik veri formu, depresif bozukluk klinik şiddetinin belirlenmesi için Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği, işlevsellik düzeyini belirlemek için Kısa Yeti Yitimi Ölçeği ile İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi, sosyal destek algısının değerlendirilmesi için Aileden Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulanmıştır.Çalışmamızda gebeliğin ilk üç ayında depresif bozukluk yaygınlığı %16.8 olarak bulundu. Depresif Bozukluklarla ilişki olduğu belirlenen faktörler; eğitim ve gelir seviyesinin düşük olması, evlilik ve anne olma yaşının adolesan dönemde olması, düşük öyküsü, şiddete maruz kalma ve eşinin eğitim seviyesinin düşüklüğü olarak belirlenmiştir. Geçirilmiş ruhsal hastalık, önceki gebelikte ruhsal hastalık öyküsü, eşinin çalışmaması, mevcut gebeliğinde şiddet görme ve planlanmayan gebelik, gebeliğin ilk trimesterinde depresif bozuklukların ortaya çıkması için öngördürücü olarak tespit edilmiştir.Gebelik depresyonu, hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz olarak etkileyen ciddi bir psikiyatrik bozukluktur. Özellikle ilk üç ayda öngördürücülerinmevcut olduğu gebelerin depresif bozuklukların ortaya çıkması açısından değerlendirilmesi gebelik ve sonrasında ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçları önleyebilir.
Özet (Çeviri)
Women have more prevalence rates of depression than men and they are particularly vulnerable to depression in childbearing years. The magnitude of the negative impact of depression in mothers on their infants has heightened the need to detect and treat depression in early pregnancy period.In this study, it is aimed to identify the prevalence of depressive disorders, and to determine the risk factors that could cause the emergence of depressive disorder and predictive properties in the first three-month period, in a center of province in Eastern Anatolia Region where the rates of depression in women is higher compared to other regions.For this purpose, total of 463 people were included in the study who were the women in the first three months of pregnancy selected by simple randomise method. The General Health Questionnaire-28, the Edinburgh Postnatal Depression Scale, and the Premenstrual Assessment Form were applied to participants as screening tests and the prevalence of depressive disorders were investigated with the SCID-I (Structured Clinical Interview for DSM-IV). The women had clinically depressive disorder were applied the demographic data form for the associated risk factors, Hamilton Depression Rating Scale to determine the clinical severity of depressive disorder, Global Assessment of Functioning Scale with Brief Disability Scale to determine the level of functionality, to assess the perception of social support to the Family Perceived Social Support Scale.In our study, the prevalence of depressive disorder in the first three months of pregnancy was found to be 16.8%. The identified factors related with depressive disorders were that have a low level of education and income, marriage and becoming mother in adolescent age, abortion-story, exposure to violence and her husband?s decline in the level of education, respectively. Previous mental illness, mental illness history in previous pregnancy, her husband?s unemployment, exposure to violence in current pregnancy and unplanned pregnancy have been identified as predictors for the emergence of depressive disorders during the first trimester of pregnancy.Depression in pregnancy is a serious psychiatric disorder that affects not only mothers but also babies health. Assesment of the depressive disorders in pregnants who had some predictors at the first three months can be protect from negative outcomes.