Akciğer kanserli hastalarda endotelyal nitrik oksit sentaz (ENOS) gen polimorfizmi ve plazma asimetrik dimetil arjinin (ADMA) konsantrasyonunun belirlenmesi
Endothelıal nıtrıc oxıde synthase (ENOS) gene polymorphısm and plazma asymetrıc dımetıl argınıne (ADMA) levels wıth lung cancer
- Tez No: 298856
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akciğer kanseri ülkemizde olduğu gibi dünyada da en yaygın ve en yüksek ölüm oranına sahip kanser tipidir. Akciğer kanserine neden olarak en başta sigara içimi gelmektedir. Bunun yanı sıra genetik nedenlerinde akciğer kanseri oluşması ve ilerlemesi üzerinde etkileri olduğu bilinmektedir.Nitrik oksit (NO) karsinogenezde birçok açıdan rolü olan bir moleküldür. Asimetrik Dimetil Arjinin (ADMA) NOS'un endojen inhibitörüdür. Endotelyal Nitrik Oksit Sentaz (eNOS) NO sentezinde görevli üç izoenzimden endotelyal kökenli olanıdır. Bu gen ile ilgili birçok tek nükleotid polimorfizminden ikisi genin promoter bölgesindeki T-786C ile ekson 7'deki G894T polimorfizmleridir. Bu polimorfizmler ile kanser arasındaki ilişki son zamanlarda bilim adamlarının araştırmalarına kaynak olmuş ve bazı kanserlerle ilişkili olduğu yönünde rapor edilmiştir.Biz bu çalışmada eNOS gen T-786C ve G894T polimorfizmleri ve plazma ADMA düzeyleri ile akciğer kanseri arasındaki ilişkiyi araştırdık. Bu amaçla 100 hasta ile 100 kontrol grubundan alınan kan örneklerinden ters hibridizasyon tekniğine dayalı Polimerize zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi ile polimorfizm analizi yapıldı. HPLC yöntemiyle plazma ADMA seviyelerine bakıldı. Hasta ve kontrol grubu arasında polimorfizmler açısından önemli bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common and the highest mortal rate cancer type in our country as well as worldwide. Smoking is the first and most important risk factor for lung cancer. Also, it is known that genetic factors take part in occuring and developing lung cancer.Nitric oxide (NO) is a signal molecule, which have many roles in carcinogenesis, and ADMA is endogenous inhibitory of NOS. Endothelial NO synthase (eNOS) is the endothelial based and is one of three isoenzymes responsible for the synthesis of NO. Many single nucleotide polymorpisms are defined for eNOS gene. Two of them are T-786C on the promoter region of gene and G894T polymorphism on exon 7 of gene. Recently, the association between these polymorphisms and cancer have been attracting the interest of researcher, and the relationship between them was reported on some cancer types.In this study, we aimed to investigate plasma ADMA levels and eNOS T-786C and G894T polymorphisms on lung cancer patients. For this aim, blood samples of 100 patients and 100 controls were taken for polymorphism analyses with PCR method based on reversed hybridization tecnique. Plasma ADMA levels were measured by HPLC tecnique. There was no significant difference between the polymorphisms of patients and control groups (p>0.05).