Nazal polipozisli hastalarda sağ ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaltion of right ventricular functions with nasal polyposis patients
  1. Tez No: 298857
  2. Yazar: EDA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada nazal polipozise bağlı burun tıkanıklığının kalbin sağ ventrikül fonksiyonları ve pulmoner arter basıncı üzerine olan etkilerinin objektif verilerle araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, nazal polipozis sebebiyle her bir nazal pasajı en az %50 oranında kapalı olan(evre 2-3) hasta grubu ile (n=40), nazal pasajları tamamen açık burun tıkanıklığı şikayeti olmayan sağlıklı kontrol grubu (n=25) dahil edildi. Burun tıkanıklığı ve nazal polipozis varlığı hikaye, semptom, anteriyor rinoskopi, endoskopik muayene ile ortaya kondu ve endoskopik görünüme göre evrelemesi yapıldı. Kardiyak açıdan; sağ ventrikül fonksiyonlarını bozan risk faktörü taşımayan, klinik ve konvansiyonel ekokardiyografide sağ ventrikül disfonksiyon bulguları olmayan nazal obstrüksiyonlu hastalarda pulmoner hipertansiyon gelişimini ve sağ ventrikül fonksiyonlarında doku düzeyindeki bozulmayı incelemek amacıyla çok yeni yöntemler olan doku Doppler, strain ve strain rate ekokardiyografik görüntüleme teknikleri kullanıldı. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bulgular, nazal polipozise bağlı kronik burun tıkanıklığının pulmoner arter basıncını arttırdığını ve sağ ventrikül fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of nasal obstruction due to nasal polyposis with objective data on functions of right ventricle and pulmonary artery pressure. Each participants with at least 50% obliterated nasal passage (stage 2-3) due to nasal polyposis were included to patient group (n = 40) and participants with completely clear nasal passage and non-complaint of nasal obstruction were included to healthy control (n=25). Presence of nasal obstruction and nasal polyposis were determined via medical history, rhinoscopy and endoscopic examination, and were staged according to endoscopic appearance. In patients having nasal obstruction without any risk factor for disrupting right ventricular functions and without any evidence of right ventricular dysfunctions on clinical and conventional echocardiography, tissue Doppler, strain and strain rate echocardiographic imaging techniques which are very recent methods were used to study development of pulmonary hypertension and the tissue-level deterioration on the right ventricular functions. As a result, findings obtained from this study showed that chronic nasal obstruction due to nasal polyposis increases pulmonary artery pressure and have a negative influence on right ventricular function.