Trakya havzası kuzeyi geç eosen yaşlı tüf seviyelerinin rezervuar potansiyeli
Reservoir potential of upper eocene age tuffs on northern Thrace basın
- Tez No: 29886
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN SONEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRAKYA HAVZASI KUZEYİ GEÇ EOSEN YAŞLI TÜF SEVİYELERİNİN REZERVUAR POTANSİYELİ Mehmet ÖZKANLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeolji Ana bilim Dalı Danışman: Prf. Dr. Nurettin SONEL 1993, Sayfa. 79 Jüri: Prof. Dr. Fikret KURTMAN Prof. Dr. Ergün GÖKTEN Prof. Dr. Nurettin SONEL Bu çalışmada üst Eosen yaşlı süisifiye türlerin tiplerinin ve üretim potansiyellerinin belirlenmesi için petrofizik yorumlan yapılmıştır. Ceylan Formasyonunun tabanında kesilen bu tüfler orta ve kuzey Trakya Havza'sında yaygın olarak kesilmiştir. Petrofizik yorumların yapılabilmesi için on kuyu seçilmiş ve yorumlanmıştır. Bu amaçla altı kuyuda bu zonlara ait bilgiler manyetik teyplerden okutulmuş, diğer kuyularda grafik log kayıtlarının sayısal veriler haline getirilebilmesi için sayısallaştırma yapılmıştır, Volkanik rezervuarlarda log yorumlanndaki temel zorluk kayacın matriks parametrelerinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu amaçla RHOB-NPHI, RHOB-DT, DT-NPHI ve M-N noktalamaları yapılarak matriks parametreleri elde edilmiştir. Tüf tiplerinin belirlenmesi ve bunların üretimle ilişkilerinin ortaya çıkarılmasında ise sonik, densite ve nötron poroziteleri elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Tüf tiplerinin belirlenmesinde diğer bir veri ise M-N ve RHOB- NPHI noktalamalarından elde edilmiştir. Tüm çalışma alanında Ceylan Formasyonu taban türlerinin yüksek radyoaktivite göstermesi asidik volkanik karakterde tüfler olduğunu göstermektedir. Tüf tipleri olarak sahada riyolitik, camsı riyolitik tüfler genelde üretken türleri, dasidik ve zeolitik tüfler ise üretken olmayan zonlara karşılık gelmektedir. Zeolitik tüfler genelde alterasyon ürünü olarak şeyllerle birlikte bulunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Trakya, Tüf, Ceylan, Petrofizik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESERVOIR POTENTIAL OF UPPER EOCENE AGE TUFFS ON NORTHERN THRACE BASIN Mehmet ÖZKANLI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Supervisor: Prof. Dr. Nurettin SONEL 1993, Sayfa. 79 Jury: Prof. Dr. Fikret KURTMAN Prof. Dr. Ergün GÖKTEN Prof. Dr. Nurettin SONEL This study covers a petrophysical determination and the evaluation of the types and production potential of Late Eocene silicified tuffs of Tharace Basin. These tuffs are seen at the lower part of Ceylan Formation which have been deposited only in the middle and northern parts of the Thrace Basin. For this purpose ten wells were chosen and petrophysically evaluated. Log data have been obtained from magnetic tapes of six wells, the logs of the remaining wells were digitized. Main difficulty of petrophysical evaluation of volcanic reservoirs is that the matrix parameters of the rocks are not clear. Matrix parameters can be obtained by the help of the RHOB-NPHI, RHOB-DT, DT-NPHI and M-N crossplots. Density, sonic and neutron porosities and RHOB-NPHI and M-N crossplots are calculated and evaluated for identification of tuff types and their production potential. High radioactivity character of these tuffs in the study area point to an acid volcanik origin. While Riolitic and glassy riolitic tuffs form the productive zones, dacidic and altered tuffs indicate nonproductive zones in the field. Zeolitic tuff is generally occur as an alteration product and found together with shale. Key words.Thrace, Tuff, Ceylan, Petrophysic