Okside LDLreseptör-1 (OLR-1) geni G501C tek nükleotid polimorfizminin koroner arter hastalığında risk olarak değerlendirilmesi
Risk evaluation as G501C single nucleotide polymorphisms of the oxidized LDL receptor 1 (OLR-1) gene ın coronary artery disease
- Tez No: 298872
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde önemli bir mortalite ve morbidite sebebi olan koroner arter hastalığının patogenezinde ateroskleroz önemli bir yere sahiptir. Aterosklerozun patogenezini açıklayan LDL oksidasyonu hipotezine göre aterosklerozda lezyon oluşumu ve gelişiminden lipit ve protein oksidasyon ürünleri sorumludur. Okside LDL'nin makrofaj ve düz kas hücreleri tarafından alınımına çöpçül reseptörler aracılık etmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, okside LDL için majör çöpçül reseptörün, lektin benzeri okside LDL reseptör-1 (LOX-1, OLR1) olduğu ve aterosklerozun başlama basamağındaki anahtar rolü olan endotel disfonksiyonunun ortaya çıkmasını sağlayan okside LDL'nin toksisitesine aracılık ettiği belirlenmiştir.Çalışmamızda, koroner arter hastalarında (KAH) OLR1 G501C polimorfizmin olası rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır.Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Merkezi Kardiyoloji AD kliniğinde koroner anjiyografi uygulanan 198 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Koroner arterlerinde herhangi birinde ?%70 darlığı olan 100 birey KAH olarak, herhangi bir darlık ya da lezyon tespit edilmeyen 98 kişi kontrol olarak gruplandırılmıştır.Kontrol ve KAH grubunda gruplarında serum okside LDL ve sLOX-1 ELISA, açlık kan şekeri ve lipid profilleri enzimatik kolorimetrik, CRP ise immünotürbidimetrik yöntemi ile belirlenmiştir. Kontrol ve KAH gruplarının OLR1 G501C polimorfizmi gerçek-zamanlı PZR ile saptandı.KAH'larda serum sLOX-1, okside LDL, CRP ve AKŞ düzeyleri kontrol grubuna oranla yüksek saptanmıştır (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis has an important role in the pathogenesis of the main cause of coronary artery disease (CAD) which is an important cause of mortality and morbidity. According to the theory of oxidation LDL which explains pathogenesis of atherosclerosis, lipid and/or protein oxidation products are responsible for lesion formation and development in atherosclerosis. The uptake of ox-LDL by macrophages and smooth muscle cells can be mediated by a variety of scavenger receptors. Recent studies, Lectin-Like Oxidised LDL Receptor-1 (LOX-1, OLR1) has been identified the major receptor for ox-LDL, LOX-1 mediates the toxicity of ox-LDL which endothelial dysfunction or activation elicited by OxLDLs is the key step in the initiation of atherosclerosis.Our aim is to determine the possible role of OLR1 G501C polymorphism in patients with coronary artery disease (CAD).In this study, 198 subjects underwent coronary angiography by Mersin University Medical Faculty Cardiology Department were included. 100 subjects selected who has ?70% stenosis in any of the major coronary arteries as CAD and 98 subjects who have no stenosis or lesion as control were classified.Serum oxide LDL and sLOX-1 levels have been measured by ELISA and fasting blood glucose, lipid profile by enzymatic colorimetric CRP by immunoturbidimetric methods. OLR1 G501C polymorphism of control and CAD group was detected by real-time PCR.Serum sLOX-1, oxide LDL, CRP and fasting blood glucose levels were found significantly higher in CAD group compared with control group (p< 0.001).