İnme tanısı almış hastalara bakım veren aile üyelerinin bakım verme yükü ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
The relationship between caregiving burden and quality of life in family caregivers of stroke patients
  1. Tez No: 298874
  2. Yazar: SİMGE KALAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİRE YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, inme tanısı almış hastalara bakım veren aile üyelerinin bakım verme yükü ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Dahiliye I Servisi, Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'nde ve Mersin Devlet Hastanesi ile Toros Devlet Hastanesi'nin nöroloji servislerinde inme tanısı ile yatan ve taburcu olan 130 hastanın yakını oluşturmuştur.Araştırmanın verileri ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Lawton-Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi?, Barthel İndeksi?, ?Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu? ve ?Bakım Verme Yükü Ölçeği? kullanılarak toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro-Wilk normal dağılım testi, parametrik veya non-parametrik yöntemlerden; student t testi, Mann-Whitney U testi, one way ANOVA testi, Kruskal-Wallis testi, Pearson korelasyon testi ve Pearson Ki-Kare bağımsızlık testi kullanılmıştır.Araştırmada bakım veren aile üyelerinin yaş ortalaması 46,88±12,60 olup, %32,3'ü 52 ve üzeri yaştadır. Bakım verenlerin %89,2'sinin kadın, %85,4'ünün evli, %87,7'sinin gelirinin giderinden az olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bakım verenlerin %48,5'inin kronik hastalığının olduğu ve %19,2'sinin genel sağlık durumunu ?kötü? olarak algıladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional descriptive study has been done to evaluate the relationship between caregiving burden and quality of life in family caregivers of stroke patients.The sample of this research consists of the relatives of the 130 stroke patients discharged from the Department of Internal Diseases Service I and in the Internal Diseases Intensive Care Unit in Mersin University Health, Research and Practice Centre and in the neurology services of Mersin State Hospital and Toros State Hospital.The data of this research have been collected by using ?Personal Information Form?, ?The Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living Index?, ?The Barthel Index?, ?World Health Organisation of Life Assessment Short Scale? and ?Caregiving Burden Scale?.In the evaluation of the data, Shapiro Wilk normal disribution test and of the parametric and non-parametric methods; student- t test, Mann-Whitney U test, one way ANOVA test, Kruskal?Wallis test, Pearson Correlation test and Pearson Ki- Square test have been used.In this research, the mean age of the family caregivers was 46,88±12,60 years and 32,3% of them were 52 or above. It has been stated that, of these family caregivers, 89,2% were female, 85,4% were married. And it has also been stataed that 87,7% had lower incomes than their expenses, 48,5% had chronic illnesses and 19,2% perceived their health as ?bad?.