Sitidin 5' trifosfat'ın ürogenital, gastrointestinal solunum sistem düz kasları üzerindeki etkileri
Effects of cytidine 5'triphosphate on urogenital, gastrointestinal, respiratory system smooth muscles
  1. Tez No: 298879
  2. Yazar: ÖZGE GÜLDALİ DUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KANSU BÜYÜKAFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalı?mada sitidin trifosfat (CTP)'ın sıçan gastrik fundusu, mesanesi ve trakeasının reaktivitesi (kasılma/gev?eme gibi) üzerine etkilerinin ve bu etkilere aracılık eden pürinerjik reseptör alt tiplerinin ara?tırılması amaçlanmı?tır. Çalı?mamızda doğal bir nükleotid olan CTP'nin gastrik fundus, mesane ve trakea dokuları üzerinde sadece kasılma etkilerinin değil aynı zamanda dokularda karbakol ile olu?turulmu? yüksek tonustaki gev?eme etkilerinin de hangi pürinerjik reseptör alt tipleri aracılığıyla gerçekle?tirildiği ara?tırılmı?tır. Bu amaçla CTP'nin gastrik fundus, mesane ve trakea dokuları üzerindeki bu etkileri, P1 reseptör antagonisti 8-(sülfo) fenil teofilin (8-sPT, 2x10-4 M), non-selektif P2 reseptör antagonisti suramin (2x10-4 M), P2Y reseptör antagonisti reactive blue 2 (RB-2, 3x10-5 M), P2X1 reseptör antagonisti NF 449 (2x10-5 M), P2X3 reseptör antagonisti NF 110 (2x10-5 M) ve P2X7 reseptör antagonisti brilliant normal blue G (BBG, 2x10-5 M) varlığında ve yokluğunda incelenmi?tir. CTP normal tansiyonda bulunan gastrik fundus, mesane ve trakea dokularında konsantrasyon bağımlı kasılmalar olu?turmu?tur. Ancak kullanılan hiçbir purinerjik reseptör antagonisti tarafından trakea kasılma cevapları deği?tirilmemi?tir. Gastrik fundusta kasılma cevapları suramin, 8-sPT, RB-2 ve NF449 tarafından baskılanırken, BBG ve NF110 deği?tirmemi?tir. Mesane kasılmaları ise suramin, RB-2 ve NF449 tarafından baskılanmı? buna kar?ı 8-sPT, NF110 ve BBG cevaplarda anlamlı deği?ikliklere neden olmamı?tır. Karbakol ile ön kastırılmı? mesane, trakea ve gastrik fundus dokularında CTP ile olu?turulan gev?eme yanıtları, kullanılan antagonistler tarafından deği?tirilmemi?tir.Sonuç olarak CTP söz konusu dokulardaki reaktivasyona aracılık eden bir mediatör olarak kar?ımıza çıkmaktadır. CTP ile olu?turulan kasılmalar sırasıyla en fazla mesane > gastrik fundus > trakea ?eklinde ifade edilebilir. Bu kasılmaya aracılık eden reseptörler, gastrik fundusda; P1, P2X, P2Y ve P2X1, mesanede; P2X, P2Y, P2X1 reseptörleridir. Trakeada ise CTP'nin olu?turduğu reaktivasyona bu pürinerjik reseptörler dı?ında ba?ka reseptörlerin aracılık edebileceği dü?ünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of the cytidine triphosphate on the reactivity of the rat gastric fundus, bladder and trachea and to explore purinergic receptor subtypes mediating these effects. In our study not only contractile effects of CTP which is an endogenous nucleotide on the rat gastric fundus, bladder and trachea investigated, but also we examined which receptor subtypes involved in the relaxant effects of CTP on the tissues precontracted with carbachol. For that purpose, effects of the CTP on gastric fundus, urinary bladder and tracheal tissues in the absence or presence of the P1 receptor antagonist 8-(sulpho) phenyl theophylline (8-sPT, 2x10-4 M), non-selective P2 receptor antagonist suramin (2x10-4 M), P2Y receptor antagonist reactive blue 2 (RB-2, 3x10-5 M), P2X1 receptor antagonist NF 449 (2x10-5 M), P2X3 receptor antagonist NF 110 (2x10-5 M) and the normal P2X7 receptor antagonist Brilliant Blue G (BBG, 2x10-5 M) were examined. CTP produced concentration dependent contractions on the gastric fundus, bladder and tracheal tissues. However, any antagonists did not change the tracheal responses. In the gastric fundus tissue contractions supressed by suramin, 8-sPT, RB-2 and NF449 while NF110 and BBG did not alter the answers. Contractions of the bladder were supressed by suramin, RB-2 and NF449;whereas, 8-sPT, NF110 and BBG did not cause significant changes in responses. The CTP relaxation responses to carbachol precontracted bladder, trachea and gastric fundus tissues were not changed by the antagonists that were used.In conclusion, CTP appears as a mediator which mediating the reactivation in these tissues. This power ranking among the tissues, gastric fundus> bladder> is the trachea. The receptors that mediate contraction of gastric fundus P1, P2X, P2Y and P2X1 and of bladder P2X, P2Y, P2X1 receptors. On the other hand, it has been suggested that another receptors apart from the purinergic receptors mediated to the reactivation produced by CTP in the trachea