Türkiyede yetişen Gonocytisus pterocladus (Boiss.) spach bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosis researches on Gonocytisus pterocladus (Boiss.)spach growing in Turkey
  1. Tez No: 59122
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Hatay-Narlıca'dan toplanan Gonocytisus pterocladus (Boiss.) Spach (Fabaceae) bitkisi üzerinde Farmakognozik araştırmalar yapılmıştır. Bitkinin köklerinde alkaloit; gövde, yaprak, çiçek, perikarp ve tohumlarında ise alkaloit ve flavonoit bulunduğu tespit edilmiştir. Bitkinin değişik kısımlarından elde edilen ham alkaloit karışımlarından izole edilen alkaloitler fiziksel ve spektral özellikle rinden yararlanarak lupanin, rombifolin, anagirin, N-metilsitisin, sitisin, N-formilsitisin ve 13a- cis sinnamoiloksilupanin olarak teşhis edilmiştir. Sitisin tüm bitki kısımları için major alkaloittir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pharmacognosy researches were carried out on the various parts of Gonocytisus pterocladus (Boiss.) Spach collected from Narlica- Hatay. It was found that the plant material contains flavonoids and alkaloids. In this study, the alkaloids isolated by column chromatography and preparatif TLC were identified using thin-layer chromatography, melting points and spectroscopic methods (IR, MS and 1H NMR) as lupanine, rhombifoline, anagyrine, N-methylcytisine, cytisine, N-formylcytisine and 13a-c/s cinnamoyloxylupanine. Cytisine is the major alkaloid in the all parts of plant.