Balıkadamlarda vücut yağ oranı azot narkotik etkisi ve mental performans ilişkisinin incelenmesi
The relationship between body fat ratio, nitrogen narcosis and mental performance in scuba divers
  1. Tez No: 298900
  2. Yazar: SERAP ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN HASLOFÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Aletli dalışlarda basınç etkisi ile ortaya çıkan azot narkozunun (derinlik sarhoşluğunun) metal performans üzerine etkisi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada vücut yağ oranı farklı bireylerin basınç altındaki mental performansları incelenmiştir.21?38 yaşlarındaki balık adamlardan oluşan 20 kişilik örneklem grubu, 1 yıl arayla, C. Raven tarafından geliştirilen Progresif Matrisler Testinin S4 formu kullanılarak 4 atm ve 1 atm basınç altında, mental performansları ölçülmüştür. Aynı örneklem gurubunun vücut yağ oranları ise Yuhazs metodu ile tespit edilmiştir.Elde edilen veriler SPSS 11.00 istatistik programı ile Wilcoxson signed rank testi ve. Sperman correlation testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well known that some phsiological changes based on hyperbaric conditions have an effect on mental performance. Nitrogen may generate some narcosis effects as a result of increasing pressure of nitrogen in the respiration gas.In this study, it was aimed to investigate the effect of body fat ratio on scuba divers mental performance under 4 atm and 1 atm pressure.Mental performance of 20 scuba divers in age between 21 and 38 with one year interval were measured by using Raven?s proggresive matrices items under 1 under 4 atm pressure conditions. Body fat ratio of the same sample groups was .meansured by Yuhazs methodDivers were completed items from ravens progresive matrices under 4 ATM (30 m deep) and 1 ATM pressure.There were 12 mounths time period between two ravens progressive matrices in order to prevent effect of learing. Data were analysed trough the use of spss 11.0 wilcoxson signed rank test. Sperman correlation test were used. Result indicated that there were significant differences between diver?s underwater and land mental performance.