Kronik kalp yetersizliği olan hastalarda tele izlem yönteminin etkinliğinin incelenmesi
The investigation of the effectiveness of telemonitoring for patients with chronic heart failure
- Tez No: 298918
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE DURMAZ AKYOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, tele izlem yöntemiyle takip edilen ve edilmeyen kronik kalpyetersizliği hastalarının yaşam kalitesinin, öz bakım gücünün, memnuniyet vesemptomlarının değerlendirileceği deneysel ve zaman boyutuna göre prospektif biraraştırma olarak planlanmıştır.Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji servisi ve yoğun bakımünitesinde yatan ve kalp yetersizliği polikliniğine Eylül 2009- Mart 2010 tarihleriarasında kontrole gelen araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan hastalardan 40'ı(20 girişim, 20 kontrol) çalışma kapsamına alınmıştır.İlk görüşmede hastaların yazılı onamları alınarak, bireysel tanıtım formu,LVD-36 ve öz bakım gücü ölçeği uygulanmıştır. Araştırmacıya ulaşabilecekleritelefon numaraları verilmiştir.Girişim grubu hastalar her gün evlerinde kilo, tansiyon, nabız ve semptomtakibi yapmışlardır ve kaydetmişlerdir. Altı ay boyunca bu ölçümlere devametmişlerdir.Altı aylık izlem süresinde girişim grubuyla yapılandırılmış telefongörüşmeleri ve MSN Messenger yoluyla video konferanslar yapılmıştır. Videokonferanslar sonunda video konferanstan memnuniyet soru formu uygulanmıştır.Kontrol grubu hastalar rutin kontrollerine devam etmişlerdir.Üçüncü ay ve altıncı ayda her iki gruba da LVD-36 ve öz bakım gücü ölçeğiuygulanmıştır.Girişim grubuna üçüncü ve altıncı ayda tele sağlık uygulamalarınınkullanılabilirliğine ilişkin soru formu uygulanmıştır.Girişim ve kontrol grubundaki hastaların başlangıçta ölçülen öz bakım gücüpuan ortalamalarıyla üçüncü ve altıncı aydaki öz bakım gücü puan ortalamalarıarasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p< 0.05).Girişim grubu hastaların üçüncü ay ve altıncı aydaki öz bakım gücü puanortalaması başlangıçtaki öz bakım gücü puan ortalamasına göre anlamlı derecedeyüksek bulunmuştur (p0.05).Girişim grubu hastaların yaşam kalitesi puan ortalamasının üçüncü ve altıncıayda başlangıçtakine göre arttığı ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığısaptanmıştır (p>0.05).Girişim grubu hastaların video konferanstan memnuniyetlerinin yüksekdüzeyde olduğu saptanmıştır.Girişim grubu hastaların tele sağlık uygulamalarını kolay uygulanabilirbulduğu saptanmıştır.Girişim ve kontrol grubu hastaların kalp yetersizliği semptomlarından en çoknefes darlığı, periferik ödem ve uyumada güçlükten şikayetçi olduğu saptanmıştır.Sonuç olarak; tele izlem yöntemi uygulanan hastaların öz bakım gücününarttığı, yaşam kalitesinde değişiklik olmadığı, hastaların video konferanstanmemnuniyetlerinin yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been experimental and prospective planned for investigateeffectiveness of telemonitoring to improve self care, quality of life and adaptation tosymptom assesment for patients with chronic heart failure (CHF).Research is made on the total 40 patients include 20 intervention and 20control group individuals who hospitalised with CHF in Ege University HospitalDepartment of Cardiology Clinic and Intensive Care for heart Failure Unit andcoming for the controls in the Policlinic of Heart Failure between September 2009-March 2010.First obtained written permission to interview patients, individualpresentation form, the LVD-36 and self-care agency scale was administered. Phonenumbers are accessible to researchers.Intervention group patients in their homes every day, weight, blood pressure,pulse and symptoms were monitored and noted. These measurements have continuedfor six months.During the six-month follow-up structured telephone interviews and videoconference via MSN Messenger were conducted with intervention group. Videoconferencing satisfaction questionnaire was administered at the end of the videoconference.The patients in the control group continued their routine controls.The LVD-36 and self-care agency scale was administered to both of thegroups at third and sixth month.At third and sixth month the availability of tele-health applicationsquestionnaire were administered to intervention group.Self-care agency questionnaire mean score of the intervention group at the third and sixth month were significantly higher than baseline.There was no differences in baseline, third and sixth month Quality of lifemean scores between the intervention and control groups.The level of video conferencing satisfaction of the intervention group washigh.İntervention group patients were found easily performed Tele-healthpractices.As a result there was the significant improvement in self care of theintervention group and patients of this group showed high satisfaction with videoconferencing.