Çalışan ergenlerin öfke yönetiminde roy adaptasyon kuramı temelli hemşirelik yaklaşımının etkisi
The effect of roy adaptation theory based nursing approach on working adolescents anger management
  1. Tez No: 298923
  2. Yazar: SATI BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu araştırmada öncelikle öfke bileşenleri ve ruhsal belirtiler taranmış ve tarama sonuçlarından yararlanarak bir öfke yönetimi müdahalesi planlanmıştır. Araştırmanın amacı planlanan müdahalenin etkisinin incelenmesidir.Araştırma, yarı yapılandırılmış, yarı deneysel desende ön test, son test değerlendirmeli ve kontrol gruplu olarak planlanmıştır. Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 249 öğrenci (çırak) oluşturmuştur. Tarama çalışması sonucunda araştırmaya katılma kriterlerine uygun olan 60 öğrenci (30 deney grubu, 30 kontrol grubu) örneklemi oluşturmuştur.Araştırmada veriler; Bilgi Formu, Sürekli Öfke ve Öfke Tarz Ölçeği (SÖÖTÖ), Çok Boyutlu Öfke Ölçeği (ÇBÖÖ), Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily anger components and psychiatric symptoms have been scanned and an anger management intervention has been planned via benefiting from these scanning results. The aim of the study is the examination of the effect on planned interventions.Research has been planned as semi-structured, semi-experimental design with evaluated in the pre-test, post-test and control group. It has been applied in Odemis Vocational Training Center. 249 Students have created the population of the research. In the end of the survey, 60 participants who are suitable for participating criteria?s to the research have comprised the sample.In the study, Knowledge Form, the State Trait Anger Expression Inventory (STAXI), Multidimensional Anger Scale (MAS), and Brief Symptom Inventory (BSI) have been used for gathering data.