İspendere (Malatya) ve çevresindeki cevherleşmelerin incelenmesi
Investigation of the mineral deposits in Ispendere (Malatya) And surroundings
  1. Tez No: 76843
  2. Yazar: HATİCE DUMANLILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN AYDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇANKIRI-ELDİVAN DAĞI'NIN KARAYOSUNLARI (MUSCI) FLORASI TAMER KEÇELİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Barbaros ÇETİN 1998, Sayfa : 52 Jüri : Doç.Dr.Barbaros ÇETİN Prof.Dr. Mecit VURAL Doç.Dr.Okay OBALİ Bu çalışmada, araştırma alanı Çankırı - Eldivan Dağı yöresinden toplanan 145 adet karayosunu örneği değerlendirilerek 14 familyaya ait 25 cins ve bunlara bağlı olmak üzere 54 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 15 tanesi Henderson tarafından benimsenen kareleme sistemine göre A2 karesi için yenidir. Türkiye için yeni bir taksona rastlanmamıştır. Bölgede içerdiği takson sayısı yüksek değerlere sahip familyalar şunlardır. Pottiaceae (14), Brachytheciaceae (11), Grimmiaceae (5), Bryaceae (5), Amblystegiaceae (4), Hypnaceae (4). Tür, alt tür ve varyete sayılarına göre başlıca büyük cinsler ise : Tortula (8), Bryum (5), Brachythecium (5) ve Eurynchium (4) dur. ANAHTAR KELİMELER : Bryophyta, Karayosunları, Flora.ABSTRACT Master Thesis THE MOSS FLORA OF ÇANKIRI-ELDİVAN DAĞI Tamer KEÇELİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Barbaros ÇETİN 1998, Page : 52 Jury : Assoc. Prof. Dr. Barbaros ÇETİN Prof.Dr. Mecit VURAL AssocProf.Dr.Olcay OBALİ In this study, done in Eldivan Dağı (Çankırı), 54 taxa out of 145 specimens of Bryophyta were determined by the author. These taxa belong to 14 families and 25 genera of the Bryophytes. No new taxon has been found for Turkey. Among them, 15 taxa are new for A2 grid square which is adopted by Henderson. The families which have the richest species are as follows: Pottiaceae (14), Brachytheciaceae (11), Grimmiaceae (5), Bryaceae (5), Amblystegiaceae (4), Hypnaceae (4). The richest genera on account of number of species, subspecies and varietes are : Tortula (8), Bryum (5), Brachythecium (5) ve Eurynchium (4). KEY WORDS : Bryophyta, Mosses, Flora.
Özet (Çeviri)
HITEŞEKKÜRÇalışma konusunun seçiminde, planlanmasında ve yürütülmesinde her türlüyardım ve ilgilerini esirgemeyen danışman hocam Sayın Doç.Dr.Barbaros ÇETİN'eteşhisinde güçlük çektiğim bazı türlerin teşhisinde yardımlarını esirgemeyen değerliarkadaşım Arş.Gör. Güray UYAR'a, arazi çalışmalarım sırasında araç-gereç-malzemeve yayın temini konularında yardımlarından dolayı Ankara Üniversitesi OrmanFakültesi Dekanlığı'na, Orman Genel Müdürlüğü Fotogrametri personeline, MTAKütüphanesi personeline, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü İstatistik veYayınlar Birimi personeline, Ayrıca Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyolojibölümündeki yardımlarım esirgemeyen sayın hocalarıma ve değerli arkadaşlarımateşekkürü borç bilirim.Tamer KEÇELİAnkara, Ağustos 1998IVşekiller diziniSayfaNoŞekil 3.4.1. Çankırı istasyonuna ait ombro-termik diyagram....................... 23Şekil 3.4.2. Yapraklı istasyonuna ait ombro-termik diyagram.................... 24Şekil 3.4.3. Korgun istasyonuna ait ombro-termik diyagram...................... 25Şekil 3.4.4. Çubuk istasyonuna ait ombro-termik diyagram......................... 26Şekil 5.1. Araştırma alanında tespit edilen bitki türlerinin familyalaragöre (daire dilimi yöntemiyle) dağılış spekturumu................... 44Şekil 5.2. Araştırma alanında tespit edilen taksonların habitatlarma göredağılımı...................................................................................... 48