Datça Yarımadası (Muğla) neojen mollusk faunası ve stratigrafisi
Stratigraphy and neogene molluscan fauna of the Datça Peninsula (Muğla-Turkey)
  1. Tez No: 29892
  2. Yazar: SEVİNÇ KAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi DATÇA YARIMADASI (MUŞLA) NEOJEN MOLLUSK FAUNASI VE STRATİGRAFİSİ Sevinç KAPAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Güler TANER 1993, Sayfa : 114 Jüri : Prof. Dr. Güler TANER Prof. Dr. Türker ÖZSAYAR Prof. Dr. Ergun GÖKTEN Bu çalışma, Datça Yarımadası 'nda yüzlek veren Neojen yaslı birimlerin Mollusk faunasına bağlı olarak paleontolojisi ve stratigrafisini ortaya koymaktadır. İnceleme alanında alınan 7 ölçülü stratigrafi kesitinde incelenen litostratigrafi birimlerinden derlenen fosil örneklerinden toplam 38 adet tür saptanmıştır. Bunlardan bir tanesi yeni bir tür olarak önerilmiştir. Saptanan bu faunaya bağlı olarak yapılan ESR(Elektron Spin Rezonans) tarihlendirme deneyleri sonucunda, çalışma alanında yüzlek veren Neojen birimlerinin yaşı Geç Piyasensiyen olarak bulunmuştur.Pliyosen sırasında serilerin tipik denizel karakterler taşımalarına karşın Pliyosenin sonlarına dogru(Geç Pliyosen) ortama hem denizel hem de tatlı su özelliklerinin hakim olduğu ve Datça Neojeninin karakteristik geçiş zonu depolanmalarına işaret ettiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Paleontoloji, Stratigraf i,Mol luska.Neojen, Gastropoda. Pelesipoda.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis STRATIGRAPHY AND NEOGENE MOLLUSCAN FAUNA OF THE DATCA PENINSULA (MUSLA - TURKEY) Sevine KAPAN Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Güler TANER 1993, Page : 114 Jury : Prof. Dr. Güler TANER Prof. Dr. Türker öZSAYAR Prof. Dr. Ergun GÖKTEN This study examined the paleontology and stratigraphy of the Neogene rock units exposed around Datça Peninsula (Mugla) basing on the Molluscan fauna. By the inspection of the fossil samples extracted from the lithostratigraphic units of the seven measured stratigraphic sections taken in the investigated area, 38 speciments have been determined. One of these speciment was suggested to be a new type. As a result of the ESR (Electron Spin Rezonans) Age Tests made in relation with determined Molluscan fauna, the age of the Neogene units in the investigated area is determined as Late Piasensiyen. Although, the units carrytypical marine characteristics during the Pliocene time, towards the end of this period (Late Pliocene), these units carry levantinic fresh water and marine characteristics, thus identifying the characteristic transition deposits of the Datça Neogene. Keywords : Paleontology, Stratigraphy, Mollusca, Gastropoda, Pelecypoda, Neogene.