Flor iyonları ile niteliği değiştirilmiş implantlarda stabilite, ısırma kuvveti ve aktif dokunma duyusunun zaman içerisinde değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of stability, maximum bite force and active tactile sensibility changes of ımplants with a fluoride modified surface
  1. Tez No: 298935
  2. Yazar: NEVŞİN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde dental implantlar diş eksikliklerinde önemli bir tedavi alternatifi olmaktadır. İmplantlara ait özellikler kadar, uygulanan cerrahi ve protetik protokolde de sağlanan gelişmeler sonucunda implantların uygulama alanları genişlemiş ve yükleme süreleri kısalmıştır.Çalışmamızda alt çene posterior bölgedeki tek diş eksikliğinde uygulanan flor iyonlarıyla niteliği değiştirilmiş yüzeye sahip implantların (Astra Osseospeed?) konvansiyonel ve erken yükleme protokollerindeki başarılarının karşılaştırılaması amaçlanmıştır. Başarıyı değerlendirmek için stabilite, maksimum ısırma kuvveti ve aktif dokunma duyusundaki değişimler incelenmiştir.Alt çene posterior bölgeye toplam 36 implant tek aşamalı olarak yerleştirilmiştir. Operasyon sırasında ve 6. haftada stabiliteleri Osstell Mentor? ile ölçülen implantlardan, 6. hafta stabilite değeri 75 ve üzerinde ISQ'ya sahip olan 16'sı erken yükleme, ISQ değeri 75'in altında olan 20'si konvansiyonel yükleme grubuna dahil edilmiştir. Erken yükleme grubunda metal destekli porselen kuronlar 6. haftada, konvansiyonel yükleme grubunda ise 3. ayda simante edilmiştir. Tüm implantlarda stabilite, maksimum ısırma kuvveti ve aktif dokunma duyusu ölçümleri 6. hafta, 3. ay ve 6. ayda tekrarlanmıştır. Maksimum ısırma kuvveti ölçümleri strengeçli ısırma çatalıyla yapılmıştır. Aktif dokunma duyusu ölçümü için de kalınlıkları 10-250 µm arasında değişen aluminyum folyolar kullanılmış, % 50 hissedilen kalınlık eşik değeri belirlenmiştir. Maksimum ısırma kuvveti ve aktif dokunma duyusu ölçümleri implant ile doğal diş (test tarafı) ve kontralateral doğal dişler (kontrol tarafı) arasında yapılmıştır.Çalışmada implant kaybı gözlenmemiştir. Erken ve konvansiyonel yükleme gruplarında stabilite, başlangıçtan 6. haftaya kadar azalmış, daha sonra 6. aya kadar artmıştır. İmplant- doğal diş arasındaki maksimum ısırma kuvveti (test tarafı), erken ve konvansiyonel yükleme gruplarında zamanla değişiklik göstermemiş, ancak tüm değerlendirme dönemlerinde doğal dişler (kontrol tarafı) arasındaki maksimum ısırma kuvvetinden düşük bulunmuştur. Aktif dokunma duyusu da erken ve konvansiyonel yükleme gruplarında zamanla değişim göstermemiştir. Kontrol ve test taraflarında % 50 hissedilen kalınlık eşik değerlerinin benzer olduğu saptanmıştır.Çalışmamızın sonuçlarına göre; alt çene posterior bölgedeki tek diş eksikliklerinde, 6. haftada stabilitesi 75 ISQ ve üzerinde olan flor iyonlarıyla niteliği değiştirilmiş yüzeye sahip implantların 6. haftada fonksiyonel olarak erken yüklenmesi klinik olarak 3. ayda yapılan konvansiyonel yükleme ile benzer sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Dental implants have become an important treatment alternative for edentulism. The development of both the implant properties and also the surgical and prosthetic protocole has led to a larger indication field of implants and a shorter loading time.The aim of our study is to compare the success of single-tooth implants placed in the mandibular posterior region, functionally loaded either conventionally or early on the 6th week. Success is evaluated by measurement of the changes in stability, maximum bite force and active tactile sensibility over time.A total of 36 single-tooth implants were inserted in the mandibular posterior region according to one-stage surgical protocol. Stability measurements were made by Osstell mentor?, right after surgery and on the 6th week. 16 implants having a 6th week stability over 75 ISQ were included in the early loading group, while the other 20 implants were included in the conventional loading group. Metal reinforced porcelain permanent crowns were cemented on the 6th week in the early loading group and on the 3rd month in the conventional loading group. Stability, maximum bite force and active tactile sensibility measurements were repeated on the 6th week, 3rd month and 6th month for each implant. Maximum bite forces were measured by a strain-gauge adapted bite fork. Aluminium foils of varying thickness (10-250 µm) were used to measure the active tactile sensibility and a threshold value of % 50 perceived thickness was determined. Maximum bite force and active tactile sensibility measurements were performed between natural tooth and implant (test side) and between natural teeth (control side).None of the implants were lost during the study. Implant stability of early or conventionally loaded implants was found to have decreased on the 6th week, but started to increase until the 6th month. Maximum bite force between natural tooth and implant (test side) showed no difference over time, but found to be lower than the maximum bite force of the control side. Neither the test nor the control sides? active tactile sensibility didn?t change over time. The threshold value of % 50 perceived thickness were comparable for the test and control groups.The results of our study showed that, early (6 weeks) functional loading of mandibular posterior single-tooth implants showing a 6th week stability of ? 75 ISQ showed similar clinical success compared to implants subjected to conventional (3 months) loading.