Açılı güta-perkalar ile doldurulan kanallarda obturasyon etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of obturation efficiency of roots filled with tapered gutta-percha cones
  1. Tez No: 298934
  2. Yazar: ELİF ÖZBOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR OĞUZ AKTENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışmamızda, açılı güta-perkların, ANSI/ADA yönergesi No.78 tarafından belirlenen standartlara uygunluğunun ve Ni-Ti döner sistemleri kullanılarak, pat kalınlığı, güta-perka ve boşluk alanı değerlerinin karşılaştırılması amaçlandı.Bu çalışmada, 8 farklı firmaya ait olan 35# .04 açılı güta-perka konları ve 2 farklı firmaya ait olan F2 güta-perka konları, ANSI/ADA Yönergesi No. 78' e göre D0, D3 ve D16 noktalarından stereomikroskop ile incelendi. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise 60 adet mandibular molar dişin mezyal kökleri kullanıldı. RaCe ve Mtwo sistemleri ile genişletilen kanallarda ana apikal eğe 35# .04 açılı olarak belirlenirken, ProTaper grubunda ise F2 aleti olarak belirlendi. Kanallar her firmanın kendi güta-perkası ve muadil güta-perka markaları (Diadent, Sure Endo) kullanılarak tek kon yöntemiyle doldurulurken, lateral kompaksiyon yöntemi kontrol grubu olarak belirlendi. Dijital fark radyografisinden faydalanarak elde edilen, fark görüntüleri üzerinde tüm gruplarda koronal, orta ve apikal alandan pat kalınlığı ölçümleri gerçekleştirildi. Doldurulan kanalların apikal bölgesinden, 1mm kalınlığında 3 adet kesit alınarak stereomikroskop altında incelendi. Kesitlerde pat, güta-perka ve boşluk alanı ölçümleri gerçekleştirildi.Çalışmamızın ilk bölümünde incelenen firmalardan sadece Diadent güta-perkası tolerans aralığı dikkate alındığında ve/veya alınmadığında standart değerlerle anlamlı fark göstermedi (p>0,05). Dijital fark yöntemiyle incelenen pat kalnlığı değerlerinde ProTaper grubunda apikalden koronale doğru azalma, diğer gruplarda ise apikalden koronale artış izlendi. Mezyo lingual kanalın apikal değerlendirilmesi haricinde (p>0,05), tüm değerler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study were to compare the dimensions of tapered gutta-percha cones with the standard values according to ANSI/ADA Specification No.78 and to evaluate the sealer thickness, gutta-percha and gap area values in root canals that are instrumented by Ni-Ti rotary systems.In this study, 8 different brands of #35 .04 gutta-percha cones and 2 different brands of F2 cones were investigated under stereomicroscope according to ANSI/ADA Specification No.78 from the diameters at D0, D3 and D16. In the second part of the study, 60 mesial roots of mandibular molars were used. The master apical file was #35 .04 for RaCe and Mtwo Ni-Ti rotary systems and F2 for PoTaper system. In experimental groups, roots were filled with Ni-Ti rotary system?s own gutta-percha or the equivalent one (Diadent, Sure Endo). Besides, the lateral compaction technique were used in control group. On the resultant subtractive images, sealer thickness measurements were performed for all groups from apical, middle and the coronal parts. The horizontal sections were obtained from the apical third at 1 mm thickness and measurement of sealer, gutta-percha and gap areas were made under stereomicroscope.Among the brands, only Diadent didn?t show significant difference with the standard values when the diameter tolerance values are considered or not (p>0,05). The sealer thickness values for ProTaper group were increasing from coronal to apical as a contrast with the other groups when measured by digital subtraction radiograpy. Except the measurement of the apical portion of mesio lingual canal (p>0,05), there were significant difference among all parameters (p0,05).