Makula ödemi tedavisinde intravitreal triamsinolon asetonid enjeksiyonu
Intravitreal triamsinolone acetonide injection in the treatment of macula edema
  1. Tez No: 712827
  2. Yazar: REFİKA HANDE KARAKAHYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE KALAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
AMAÇ: Diabetik retinopati, retina ven tıkanıklıkları, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve diğer nedenlere bağlı makula ödeminde 4mg/0.1ml intravitreal triamsinolon asetonid tedavisinin görme keskinliği ve makula ödemi üzerine etkisi ile olası komplikasyonlarını incelemek. MATERYAL-METOD: Bu retrospektif çalışmaya değişik nedenlere bağlı gelişen makula ödeminin tedavisi amacı ile intravitreal triamsinolon asetonid uygulanan ve en az 3 ay takip edilen 71 hastanın 76 gözü dahil edildi. Olgular ortalama 12.13±10.30 ay takip edildi. Yetmişbir hastanın yaş ortalaması 56.64±12.65 idi. Olguların 36'sı kadın (%50.70), 35'i erkekti (% 49.29). Olguların demografik özellikleri, hipertansiyon varlığı, enjeksiyon öncesi görme keskinlikleri, göz içi basınçları kaydedildi. Slit lamp biyomikroskop ile ön ve arka segment muayeneleri yapıldı. Makula ödeminin değerlendirilmesi biyomikroskopta 90 D veya 78D veya kontakt lenslerle yapıldı. 4mg/0.1ml triamsinolon asetonid pars plana yoluyla enjekte edildi. Olgular birinci gün, birinci hafta, birinci ayda ve daha sonra bir ay ara ile en az 3 ay süre ile kontrole çağrıldı. Olgular ilk kontrol aralığı ikinci hafta birinci ay arasında, ikinci kontrol aralığı 2-4. ayda, üçüncü kontrol aralığı 6-8. aylarda, dördüncü kontrol aralığı 10-12. aylarda, beşinci kontrol aralığı 14-18. aylarda olmak üzere takip edildi. Olguların kontrole geldikleri süreler ve tam oftalmolojik muayeneleri ile göz içi basıncı artan olgularda uygulanan tedaviler ve göz içi basıncı artışının seyri ve lens kesafeti gelişmi ile uygulanan katarakt ekstraksiyonu ve diğer komplikasyonlar kaydedildi. BULGULAR: Diabetik makula ödemi olgularında intravitreal triamsinolon asetonid enjeksiyonu öncesi ortalama görme keskinliği 0.1±0.11 iken takip süresi boyunca en yüksek ortalama 0.30±0.26 ölçüldü. Postoperatif takip boyunca gözlerin %82.23'ünde görme keskinliğinde 1 sıra ve üzerinde artış görülürken, diğer olgularda görme keskinliği ilk görme keskinliğine göre değişmedi. Gözlerin %64.45'inde görme keskinliği 2 Snellen sırası ve üzerinde arttı. Tedavi öncesi ilk görme keskinlikleri ile tedavi sonrası 1., 2., 3. ve 4. kontrol aralığındaki görme keskinlikleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To examine the effects of 4mg/0.1ml intravitreal triamcinolone acetonide treatment on visual acuity and macular edema, and possible complications in diabetic retinopathy, retinal vein occlusions, age-related macular degeneration and macular edema due to other causes. MATERIAL-METHODS: In this retrospective study, 76 eyes of 71 patients who were administered intravitreal triamcinolone acetonide for the treatment of macular edema due to various causes and were followed up for at least 3 months were included. The patients were followed up for an average of 12.13±10.30 months. The mean age of 71 patients was 56.64±12.65. 36 of the cases were female (50.70%) and 35 were male (49.29%). Demographic characteristics, presence of hypertension, pre-injection visual acuity and intraocular pressure were recorded. Anterior and posterior segment examinations were performed with a slit lamp biomicroscope. Evaluation of macular edema was done with slit lamp 90 D or 78D or contact lenses. 4mg/0.1ml of triamcinolone acetonide was injected through the pars plana. The cases were called for control on the first day, the first week, the first month, and then with an interval of one month for at least 3 months.The cases were in the first control interval between the second week and the first month, the second control interval was 2-4. at month, the third check interval is 6-8. At months, the fourth control interval is 10-12. At months, the fifth control range is 14-18. followed for months. The duration of the patients' follow-up visits, their complete ophthalmological examinations, the treatments applied in cases with increased intraocular pressure, the course of increased intraocular pressure, the development of lens opacity, and cataract extraction and other complications were recorded. RESULTS: While the mean visual acuity was 0.1±0.11 before intravitreal triamcinolone acetonide injection in patients with diabetic macular edema, the highest mean was 0.30±0.26 during the follow-up period. During the postoperative follow-up, visual acuity increased by 1 line or more in 82.23% of the eyes, while visual acuity did not change compared to the initial visual acuity in other cases. Visual acuity improved 2 Snellen lines or more in 64.45% of eyes. Pre-treatment initial visual acuities and post-treatment 1st, 2nd, 3rd and 4th visual acuities.When the visual acuities in the control range were compared, a statistically significant difference was observed (p=