İntrauterin gelişme geriliğinde endojen faktörlerin rolü
The role of endogenous factors in intrauterine growth restriction
  1. Tez No: 331440
  2. Yazar: ERHAN DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İntrauterin gelişme geriliği (IUGG), fetusun kendi büyüme potansiyeline ulaşamamasıdır ve gebeliklerin %5-10 kadarını etkilemektedir. Multifaktöryel orijinlidir ve yüksek perinatal morbidite ve mortaliteyle ilişkilidir. Çalışmanın amacı, hücre büyümesi, hücre çoğalması ve epidermal büyüme faktör reseptör yolağında rol oynayan faktörlerin IUGG?ne etkisini, plasental düzeyde mikroarray tekniğiyle tespit ederek moleküler mekanizmaları aydınlatmaktır. Çalışmada, Ocak-Haziran 2013 tarihleri arasında GÜTF Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran ve IUGG tanısı koyulan 6 hasta ve fetal gelişimleri normal olan 6 kontrol olgusu değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, IUGG olan gebelerde, kontrol grubuna göre anne yaşının, gebelik öncesi ve sonundaki VKİ?lerinin, çocuk kilolarının az olması, AFP düzeyinin fazla olması istatistiksel olarak anlamlıdır (p < 0.05). Çalışma grubundaki genlerden; PDGFA, PDGFRA, TP53, CCND1, HBEGF, CBL, EGFR, BCAR1, BCL2, EPS8, NCK2, NUP62, RPS6KA5, SHC1, PPP2CA, RASA1 ve RAF1 ?in genlerinin ekspresyon azalmaları, IL2?nin ekspresyonunun artması, kontrollerle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlıdır (p < 0.05). PDGFB, GRB2, GAB 1 genlerinin ekspresyonlarında hem artış, hem de azalışları anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). Sonuçlara göre; IUGG?de apoptozisin arttığı, hücresel proliferasyon, plasental mitoz, trofoblastik gelişim ve fonksiyon, sinyalizasyon, anjiogenez ve hücresel gelişimin bozulduğu görülmektedir. CBL, HBEGF, NUP62, RAF1, RPS6KA5 ve SHC1 genlerinin apoptozise, CBL, EPS8, SHC1 ve RPS6KA5 genlerinin plasental mitoz bozukluğuna, EPS8 geninin trofoblastik gelişim ve fonksiyon bozukluğuna, CBL, NCK2 ve NUP62 genlerinin sinyalizasyon bozukluğuna, PDGFRA geninin anjiogenez ve hücresel gelişim bozukluğuna olan katkısı ilk kez bu çalışmada belirtilmiştir. Bu sonuçların literatüre önemli katkıları olacağını düşünmekteyiz. Çalışmanın sonuçları; anne yaşının, gebelik öncesi ve sonundaki vücut kitle indekslerinin ve maternal AFP düzeylerinin de IUGG?ni predikte edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Intrauterine growth restriction (IUGR) is defined as a failure to access to the growth potential of the fetus and it affects 5-10%of pregnancies. Its origin is multifactorial and associated with high perinatal mortality and morbidity. The aim of this study is to identify the molecular mechanizms of the factors that play role in cell growth, cell proliferation and EGFR receptor pathway by using the microarray technique. In this study, evaluated 6 IUGR and 6 control patients with normal fetal development who referred to department of obstetrics and gynecology of Gazi University hospital between January-June and 2013. As result of this study, maternal age, pregestastional BMI and BMI at the end of pregnancy, birth weight were significantly less and AFP level was higher compared to controls (p < 0.05). In the study population, PDGFA, PDGFRA, TP53, CCND1, HBEGF, CBL, EGFR, BCAR1, BCL2, EPS8, NCK2, NUP62, RPS6KA5, SHC1, PPP2CA, RASA1 ve RAF genes showed significant decrease in expression, however, IL2 gene expression significantly increased compared to controls (p < 0.05). The expression of PDGFB, GRB2, GAB 1 genes was both significantly increased and decreased (p < 0.05). In conclusion; apoptosis enhances, as well as cell proliferation, plasental mitosis, trofoblastic development and function, signalization, anjogenesis and cell growth deteriorated in IUGR. Our study is the first examination that indicates CBL, HBEGF, NUP62, RAF1, RPS6KA5 ve SHC1 genes contribute apoptosis;CBL, EPS8, SHC1 ve RPS6KA5 genes contribute impairment in plasental mitosis; EPS8 gene contributes deterioration in trofoblastic development and function; CBL, NCK2 ve NUP62 genes contribute signalization disorder and PDGFRA gene contributes impairment in angiogenesis and cell development. We suggest that these findings will be important additions to the literature. The results of our study shows that maternal age, pregestastional BMI and BMI at the end of pregnancy, birth weight and maternal AFP may predict IUGR.