Adipöz kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin periferik sinir rejenerasyonuna etkisinin saptanması
Adipose derived mesenchymal stem cells, determination of the effect of peripheral nerve regeneration
- Tez No: 298950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Periferik sinir hasarları; kazalar, kesici delici alet yaralanmaları gibi travmalar sonrasında sık görülen ve özellikle tam kesiler, gecikmiş ve yetersiz onarımlar sonucunda ilerleyici kas atrofisi ve yetersiz fonksiyonel geri dönüş ile sonuçlanan dramatik tablolardır.Son zamanlarda, literatürde periferik sinir onarımları için farklı cerrahi teknikler dışında alternatif yöntemler de yer almaya başlamıştır.Kök hücre uygulamaları bu bağlamda, son zamanlarda tüm tıp camiasının üzerinde durduğu ve her yıl yüzlerce yeni çalışmanın yapıldığı bir konu haline gelmiştir.Pluripotent ve sınırsız yenilenme kapasiteleri nedeniyle kök hücrelerin, doku mühendisliğinde gelecek vadetmesi ve farklı rekonstrüktif prosedürler için önemli gelişmelere izin vermesi beklenir.Çalışmamızda, deneysel siyatik sinir yaralanmasında adipöz kaynaklı yeşil fluoresan proteini (YFP) işaretli mezenkimal kök hücre (ADSCs) uygulamasının, fonksiyonel analizler, histomorfometrik ve biyokimyasal incelemelerle periferik sinir rejenerasyonuna etkisinin saptanması amaçlandı.Deneysel 4 Wistar grubu (n:8) tasarlandı: Ratların sol siyatik sinirinde oluşturulan 1 cm'lik defektler, 1.grup dışında oluşturulan epinöral kılıf içerisine ADSCs uygulamasıyla rekonstrukte edildi.Fonksiyonel geri dönüş Walking Track analizi ile değerlendirildi. Siyatik sinir ve gastroknemius kasının histomorfometrik çalışmaları, postoperatif 4.ayında yapıldı.Çalışmamızın sonunda tüm klinik, biyokimyasal ve histomorfometrik analizler, ADSCs uygulamasının periferik sinir rejenerasyonuna, kök hücrenin nöral diferansiyasyonu, yeni akson üretimi ve myelin formasyonunu destekler şekilde olumlu etkisi olduğunu gösterdi. Bu etki muhtemelen ADSCs hücrelerin nöronal differansiyasyonu ve ortama salınan nörotopik faktörlere bağlıdır. ADSCs uygulamalarının periferik sinir rejenerasyonu üzerine olan etkilerinin klinik uygulamalara uyarlanabilmesi için ek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve damages are seen commonly after accidents, sharp objects injuries and particularly as a result of complete transection, delayed and incomplete surgery; they are dramatic views result in progressive muscle atrophy and ineducate functional recovery.Recently, new methods have started to take place besides the different surgery techniques for peripheral nerve repairing in literature.In this context, Stem cells applies have become one of the most popular topics of medicine recently, and hundreds of studies are being published every year.Stem cells, because of their pluripotentiality and unlimited capacity for self-renewal, project great promise for tissue engineering and are expected to allow significant advances for distinct reconstructive procedures.In our study, the effects of the green fluorescent protein (GFP) marked adipose derived mesenchymal stem cells (ADSCs) application were aimed research by functional analysis, histomorphometric and biochemical evaluation on experimental sciatic nerve injury to peripheral nerve regeneration.Experimental 4 Wistar groups (n:8) was designed: A nerve defect of 1 cm was constructed in the left sciatic nerve of the rats was reconstructed with ADSCs application in epineural cover built out of first group.Functional recovery was evaluated by walking track analysis. Histomorphometric studies of the sciatic nerves and gastrocnemius muscles were also performed in postoperative fourth month.In conclusion; All clinic, biochemical and histomorphometric analysis showed that ADSCs application has a possitive effect on supporting peripheral nerve regeneration, stem cells neural differantiation, axone production and myeline formation. This effect is probably due to the nörotrophic factors that are released from the ADSCs during activation. Further study will help to clarify the relative advantages of ADSCs applications on peripheral nerve regeneration.