Kanserli hastalarda kemik metastazlarının belirlenmesinde kemik sintigrafisi ile kemik spesifik alkalen fosfataz ve total alkalen fosfataz düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of bone scintigraphy to bone-specific alkaline phosphatase and total alkaline phosphatase levels determination of bone metastasis in patients with cancer
- Tez No: 298955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN GEZİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve amaç: Hayatı tehdit eden bir sağlık sorunu olan kanserlerin takibinde metastazların erken tespiti önemlidir. Kanserlerin kemik metastazlarının belirlenmesinde kemik sintigrafisi önemli bilgiler veren ve öncelikle tercih edilen bir yöntemdir. Bu çalışmamızda kemik sintigrafisiyle iskelet sisteminde metastaz saptanan hastalarda, kemik spesifik alkalen fosfataz ve total alkalen fosfataz değerlerinin kemik sintigrafisi bulguları ile uyumunu göstermeyi amaçladık.Materyal metod: Patolojik olarak kanser tanısı almış 92 hastaya rutin Tc-99m HDP ile kemik sintigrafisi çekildi. Hastaların kemik spesifik alkalen fosfataz ve total alkalen fosfataz değerleri çalışıldı.Bulgular: Doksan iki hastanın 54'ünde kemik sintigrafisinde kemik metastazı tespit ettik, 92 hastanın 38'inde ise metastaz tespit etmedik.
Özet (Çeviri)
Aim: At the follow-up of a cancer which is a health problem with life-threatening, early detection of metastases is important. Bone scintigraphy in detecting bone metastases of cancers is providing important information and preferred method. In this study, in the patients with cancer we detected bone metastases with bone scintigraphy; we aimed to show the accordance of the bone specific alkaline phosphatase and total alkaline phosphatase values with bone scintigraphy findings.Material-Methods: Pathologically diagnosed 92 patients with cancer were taken routine bone scintigraphy with Tc-99m HDP. Patients were studied values of bone specific alkaline phosphatase and total alkaline phosphatase.Findings: We have detected bone metastases 54 of ninety-two patients in bone scintigraphy, we did not detect metastases in 38 of 92 patients.