Kardiyopulmoner bypassın apelin ve salusin expresyonlarına etkileri ve salusinin aort, safen, ven ve arteryel greftlerde lokal olarak sentezlenip sentezlenmediğinin araştırılması
Effects of cardiopulmonary bypass on expression of apelin and salusin and ınvestigation of whether or not they are locally synthesized in the aorta, saphenous vein and artery graft
- Tez No: 298956
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NESİMİ EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma koroner arter hastalığı nedeniyle koroner arter bypass greft operasyonu (KABG) geçirecek kişilerde kardiyopulmoner bypass (KPB)?ın salusin-?, salusin-ß ve apelin-36 biyoaktif peptidlerinin üzerine etkilerini incelemek, bu peptidlerin insan aort, safen ve arter dokularında üretilip üretilmediğini de araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya KPB ile KABG?lemesi yapılan yaş ve vücut kitle indeksleri birbiri ile uyumlu 15 hasta dahil edildi. Salusin-?, salusin-ß ve apelin?36 düzeyleri için anestezi indüksiyon öncesi (T1), KPB öncesi (T2), kros klemp alınmadan 5 dakika önce (T3), kros klemp alındıktan 5 dakika sonra (T4), yoğun bakıma alındığında (T5), postoperatif 24. saat (T6) ve 72 saatlerde (T7) venöz kanlar alındı. KPB?dan önce otojen greft olarak hazırlanan vasküler yapılarda salusin ve apelin-36 expresyonlarını belirlemek için 1?er cm?lik örnekler alındı. Dokuların salusin ve apelin ekspresyonları immünohistokimyasal yöntemle gösterildi. Serumların ve dokuların peptid miktarı ise Enzim-Bağlı İmmün Assay (ELISA) yöntemi kullanılarak ölçüldü. Damarlardaki salusinlerin üretimi aortta media?da fibroblast hücrelerinde, LİMA ve safende ise media?larının düz kas hücrelerinde olmaktadır. Apelin, aortta intimanın endotel hücreleri ve medianın fibroblast hücreleri tarafından, LİMA ve safende, media?larının düz kas hücreleri tarafından üretilmektedir. Salusin-? miktarlarının değişimleri istatistiksel olarak anlamlı değildi. T1 ve T2 kanlarının salusin-ß miktarları benzer bulunurken, T3 kan örneklerinde miktarlarının azaldığı, T4 kan örneklerinde miktarları en düşük düzeyde olduğu, T5-T7 kan örneklerinde ise düzeyleri kademeli olarak arttığı gözlemlendi. Apelin?36 seviyelerinin değişimleri salusin-ß değişimlerine benzerdi. Sonuç olarak; salusin-?, salusin-ß ve apelin?36?nın arter ve venlerde sentezlendiği, KPB?da salusin-ß ve apelin?36?nın takipte önemli markırlar olabileceği ve salusin-ß peptidinin salusin-??ya göre daha özgül olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the effects of cardiopulmonary bypass (CPB) on salusin-?, salusin-ß and apelin-36 bioactive peptides in people who are planned to undergo coronary artery bypass graft operation (CABG) due to coronary artery disease and to explore whether these peptides are produced in human aortic, saphenous and arterial tissues. The study included age- and BMI-matched 15 patients who underwent CABG operation by CPB. In order to determine salusin-?, salusin-ß and apelin-36 levels, venous blood samples were collected before induction of anaesthesia (T1), before CPB (T2), 5 minutes before the removal of cross-clamp (T3), 5 minutes after the removal of cross-clamp (T4), upon arrival in the intensive care (T5), at postoperative 24th hour (T6) and 72nd hour (T7). Before CPB, 1 cm samples were taken from the vascular structures prepared as autogenous grafts to establish salusin and apelin-36 expressions. Salusin and apelin expressions of the tissues were shown by immunohistochemical method. Peptide amounts of sera and tissues were measured using Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA). Salusin production by vessels occurs in fibroblast cells of the media in the aorta and smooth muscle cells of the media in the LIMA and saphena. Apelin is produced by endothelial cells of the intima and fibroblast cells of the media in the aorta and by smooth muscle cells of the media in the LIMA and saphena. Changes in the levels of salusin-? were not statistically significant. Salusin-ß amounts of T1 and T2 blood samples were found similar, while they dropped in T3 blood samples, were the lowest in T4 blood samples and gradually increased in T5 to T7 blood samples. Changes in apelin-36 levels were similar to those in salusin-ß. In conclusion, it was observed that salusin-?, salusin-ß and apelin?36 were synthesized in the arteries and veins, that salusin-ß and apelin?36 might be important markers in the CPB, and that salusin-ß peptide was more specific in comparison to salusin-?.