Ağır kafa travmalarında serumda protein S100b ve nöron spesifik enolaz'ın prognostik değeri
The prognostic value of serum protein S100b and nse levels in severe head injury
  1. Tez No: 298957
  2. Yazar: İLKER TAKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT GÖÇMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Künt kafa travması günümüzün en ciddi sağlık problemlerinden birini teşkil eder ve epidemiyolojisi daha fazla incelemeyi hak eder. Unutmamak gerekir ki yaralanma, sakatlık, ölüm ve iş gücü kayıplarına yol açan kafa travmalarını önlemek kayıpları ödemekten hem ucuz, hem daha insancıldır. Genel olarak tüm travmalarda ölümlerin %40' ı koruyucu hekimlik hizmetleri ve halkın eğitimi ile önlenebilecek ölümlerdir. Bu sonuca travmadan korunmayı, tüm topluma bir yaşam tarzı olarak benimsetmek ve uygulama alışkanlığı kazandırmakla ulaşılabilir.Travmatik beyin hasarı sonrası tanı konulması ve prognoz tahmini; akut durumun yönetimi, aileye tavsiyelerde bulunmak ve rehabilitasyon servislerinin hazırlığı için önemlidir. Ancak günümüzdeki klinik ve radyolojik göstergeler standardizasyon, subjektivite ve maliyet sorunları içerir. Bu nedenle yeni bir stratejiye dolayısıyla klinik biyokimyasal biyobelirteçlere ihtiyaç bulunmaktadır.Biyobelirteçler, yalnız başlarına ve tek ölçümle yeterince hassas değildir ancak destekleyici olarak kullanılmaları avantaj sağlar.Avrupa' da S100B hızlı şekilde ölçülebilmekte; eğer normalse baş BT' sine gerek duyulmamaktadır. Ancak Birleşik Devletler' de biyobelirteçlerin herhangi biri için, böylesi bir klinik kullanım henüz onaylanmamıştır. Yaptığımız çalışmada travmaya sekonder cevaptaS100B proteini daha anlamlı bulunmuştur.Biyobelirteçlerin kullanımında temel engellerden biri, kötü prognoz için cut-off değeri konusunda fikir birliği olmamasıdır. Ayrıca post-travmatik nöbet veya hipoksemi, önceki felçler ya da kırıklar biyobelirteçler üzerinde değişime yol açarak akıbet tahminin olumsuz etkileyebilir.Klinik kararda biyobelirteçlerin rehberliği için aşılması gereken engeller; yaygın kullanım, biyobelirteçlerin cut-off değerlerinin tanımlanması, kontrol grubu ile uyumlu homojen bir çalışma popülasyonu ve tutarlı-titiz prognoz ölçümleridir.Buna göre ağır kafa travmalı hastalarda prognozu belirlemede serun S100B ve NSE düzeyleri GKS, GOS gibi basit fakat biraz sübjektif travma skorlama sistemlerine alternatif, kolay, ucuz ve objektif bir ölçüt olarak kullanılabilir. Hasara uğruyan dokuların daha çok glial ya da nöronal mı olduğunun tahmininde, hastalık prognozunun saptanmasında, hasar büyüklüğü ve uygulanacak tedavi stratejisinin belirlenmesinde, hastalıkların ayırıcı tanısında ve tedavi etkinliğinin belirlenmesinde değerli bilgiler verir. Ancak bu konuda daha çok sayıda ve geniş çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to proven effectiveness in determining prognosis at 0,24and 72 hours of severe headinjury with protein S100B and NSE levelswhich patient underlying in neurosurgical intensive care unit,the patients between the ages of 18-70.The detection prognostic value of biomarkers S100B and NSE protein which previosly has been scientifically proven efficacy will shed light on future studies and it will help in plaming prognosis and treatment of these patients.This study based on prospective clinical trial which appoval at Dicle University Medical Faculty ethicscommitee.Study made for a period of 6 months between 15.05.2010-15.11.2010 in department of neurosurgery Dicle University Faculty of medicine.The study to do were included for various reasons(high falls,car accidents)are exposed to head trauma ,hospital arrival time of less than 6 hours after injury,which Glasgow Coma Scala 8 with severe head injury in adult men and women between the ages of18-70 age group 50 patiewnts.The data obtained sepewrated two and compared with gos 's from patients coming to hospital time ,24.and 72. housrs. GOS 1-2 evaluated bad ,GOS 3-4-5 evaluated good anes.S100B and NSE levels were significantly higher in patients with bad GCS.According to the results of blood samples arrival to hospital ,24.and72. taken hours NSE values meaninges found p 0,05 .Where as S1OO B values was significant p 0,05.Acordingly,the serum S100B levelin determining the prognosis in patient withsevere head injury,according to the level of NSE is more reliable ,it can be used as on alternative ,easy,cheap and objective criterion like.GKS,GOSsimple but a little subjective trauma scaring sistenms.İt gives valuable information about estimate damaged tissuen that more than glial or neuronal ,detremining the prognosis of the disease ,the size of damage and determining th etreatment strategy,determining the effetiveness of the treatment and differantial diagnosis of disease.But more and large studies on this issue needsto be done.