Ağır kafa travmalarında multimonitorizasyonla hasta takibinin tedaviyi yönlendirmeye ve prognoza etkisi
The Effects of multimonitorisation on treatment modality and prognosis in severe head injured patients
  1. Tez No: 91155
  2. Yazar: ABDULFETTAH TÜMTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELÇUKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
VII. ÖZET Son çalışmalar beynin sekonder hasarında rol oynayan hipoksi/ iskemi gibi olayların kötü prognoza önemli katkısının olduğunu göstermiştir. Bu olayların en azından bir kısmı önlenebilir veya ortaya çıkan hasar mümkün olan en kısa zamanda altta yatan sebep ortaya konulup tedavi edilmek suretiyle azaltılabilir. Bu çalışmada 25 AKT'lı hasta, olası sekonder hasar sebeplerini tahmin etmek ve önlemek amacıyla JB02Sat, TKD ve KİB ile multimonitorize edildi. Çalışmamızda ölen hastaların tamamında KİB 20mmHg'nın üzerinde olduğundan prognozun kötü olduğunu, KİB 20 mmHg'nın altında olanlarda ise hiçbir hastanın ölmediğini ve prognozun nispi olarak iyi olduğunu tespit ettik. SPB'ı yüksek olan hastalarda prognozun daha iyi olduğunu; ve yüksek KİB'nın kötü prognoza işaret etmekle birlikte KİB yüksek olan hastalarda da eğer SPB yüksek tutulabilirse prognozun daha iyi olacağını tespit ettik. Ölen 5 hastadan 3'ünün JB02Sat %40'ın altında, diğer 2 hastanın ise beynin hipoperfüzyonunu43 gösteren %41-54 aralığındaydı. Takip sonuçları düşük JBOaSat'nun kötü prognozun işareti olduğunu gösterdi. KİB değerleri 20 mmHg nın üzerinde olan hastaların Vm değerleri normalden düşüktü. Ölüm, tedaviye rağmen Vm değerleri yükseltilemeyen hastalarda meydana geldi. Ayrıca GKS ile GSS arasında sıkı bir ilişki olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, sekonder hasar nedenlerini tespit etmek, prognozu belirlemek ve hastaların takip ve tedavisini planlamak için KİB, TKD ve JBO^Sat ölçümlerini içeren multimonitorizasyonun son derece yararlı olacağı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Recent studies have suggested that secondary insults resulting in hypoxia/ischeamia of the brain also contribute significantly to a poor outcome. At least, some of these secondary insults may be prevented, and the resulting injury may be minimized by recognizing and treating the underlying causes at the earliest possible time. In this study, 25 patients with severe head injury were performed multimonitorization with juguler bulb O2 saturation (SJO2), transcranial Doppler (TCD) and intracranial pressure (ICP) measurements to predict and prevent possible secondary insults. We found that ICP measurements are important in this process, since we observed that patients with ICP values higher than 20 mmHg showed poor prognosis. There were no patients died with this value below 20 mmHg. We realized that the prognosis is relatively better in the patients who cerebral perfusion pressure (CPP) values were high. Three of the died 5 patients had45 SJÛ2 values lower than %40. In other 2 died patients, SJO2 values were in the range of %41-54, indicating hypoperfusion of brain. In the patients with ICP values higher than 20 mmHg, Vm values were lower than normal. Also, inspite of the treatment, in patients whose Vm values could not be increased, we observed early death events. As a result, althought high ICP shows poor outcome, we observed that in the patients with high ICP if CPP can be maintaned in higher values prognosis will be better. Considering other variants in multimonitorization, we observed that low SJO2 values predicted poor prognosis, and Glasgow coma scale (GCS) score were in close relation with Glasgow Outcome Scale (GOS) score. In summary, we belived that to detect secondary insults and predict prognosis in severe head injuries, and to following and management of patients, the multimonitorization techniques including SJO2, TCD and ICP measurements will be more useful.