Sistemik skleroz'da leptin düzeyinin hastalık aktivitesi, osteoporoz ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The correlation between leptin level and disease activity, osteoporosis and quality of life in systemic sclerosis
  1. Tez No: 298960
  2. Yazar: MAHMUT BUDULGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL NAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sistemik skleroz (SSk) deri ve iç organlarda fibrozise neden olan kronik inflamatuar bir hastalıktır. SSk'da hastalık seyri sırasında osteoporoz görülebilmektir. Leptin ise hidrofilik peptid yapıda bir hormon olup, leptinin inflamasyonla ilişkisini gösteren bir çok çalışma bulunmaktadır. Yine leptinin osteoporoz ile ilişkisi olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Yaptığımız literatür taramasında SSk'da leptin düzeyini araştıran bir yayın bulunmuş olup bu çalışmada SSk'da leptin ile inflamasyon ilişkisi araştırılmıştır. Biz bu çalışmada SSk'da leptin düzeyinin hastalık aktivitesi ve osteoporoz ile ilişkisini göstermeyi amaçladık.Çalışmaya hasta ve kontrol grubuna 28'er kadın 2'şer erkek dahil edildi. Kronik hastalığı olan kişiler çalışmaya dahil edilmedi. Hastalık aktivitesi açısından değerlendirildiğinde hasta grubundaki 30 kişiden 14'ü aktif, 16'sı ise inaktif olarak değerlendirildi.Hasta ve kontrol grubu arasında leptin düzeyi açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.179). İlginç olarak aktif hastalarda leptin düzeyi inaktif hastalara göre anlamlı derecede düşüktü (p=0.02). Leptin ile infalamasyon markırlarından sedimentasyon ve CRP arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Hasta grubunda kemik dansitometresi parametreleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü (P0.05). D vitamini ise hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü (p=0.04). Leptin ile D vitamini arasında ise anlamlı pozitif korelasyon görüldü (p=0.023).
Özet (Çeviri)
Systemic sclerosis is a chronic inflammatory disease leading to fibrosis of skin and internal organs. During the disease progress, osteoporosis may also be seen. Leptin, however, is a hormone of hydrophilic peptid nature, and there are many studies reporting the relationship of leptin with inflammation. Also, there exist some other studies exhibiting its relationship with osteoporosis. While scanning the literature, we found only one study to investigate leptin levels in SSc in which the correlation between leptin and inflammation was researched.In this study, we aimed to determine the correlation between leptin level and disease activity and osteoporosis.A total of 60 subjects were included in this study as patient and control groups, each comprising 28 female and 2 male subjects of 30 cases in the patient group, 14 were determined o be active, 16 to be inactive when evaluated in terms of disease activity.Leptin levels of cases in both group patient and control groups were evaluated by ELISA method. No statistically significant difference was determined between patient and control groups in terms of leptin levels (p=0.179). Surprisingly, leptin levels in active patients were significantly low with respect to those in inactive patients (p=0.02). There was no correlation between leptin and ESR, CRP inflammation markers. In patient group, bone densitometry parameters were significantly lower than those of controls (p0.05). Vitamin D, however, was significantly positive correlation was seen (p=0.023).