Sistemik skleroz hastalarında metabolik sendrom sıklığı ve hastalık özellikleri ile ilişkisi
- Tez No: 702572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN YARGUCU ZİHNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Romatoid artrit, Sistemik Lupus eritematozus gibi birçok romatolojik hastalıkta, Metabolik sendrom (MetS) sıklığı artmış olarak bulunduğu halde, Sistemik skleroz (SSc)'da MetS sıklığına dair az sayıda çalışma yapılmış olup, sonuçlar çelişkilidir. Çalışmamızda SSc tanılı hastalardaki MetS sıklığının ve organ tutulumu dahil hastalık özellikleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak, tek merkezli yürütülen çalışmada, 2021 TemmuzEylül ayları arasında polikliniğimize başvuran 76 hasta çalışmaya dahil edildi. Antropometrik ölçümleri, lipid parametreleri, kan basınçları ve NCEP ATP 3 kriterlerine göre MetS tanıları belirlenip, SSc organ tutulumu ve hastalık özellikleriyle ile ilişkisi incelendi. Bulgular: 76 hastanın 37'sinde(%48,7) MetS saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although the frequency of Metabolic syndrome (MetS) has been found to increase in many rheumatological diseases such as rheumatoid arthritis, Systemic Lupus erythematosus, few studies have been conducted on the frequency of MetS in Systemic sclerosis (SSc), and the results are inconsistent. In our study, we aimed to investigate the frequency of MetS in patients with SSc and its relationship with disease characteristics including organ involvement. Method: In a cross-sectional, single-center study, 76 patients who applied to our outpatient clinic between July and September 2021 were included in the study. MetS diagnoses were determined according to anthropometric measurements, lipid parameters, blood pressures, and NCEP ATP 3 criteria, and its relationship with SSc end-organ involvement and disease characteristics was examined. Results: MetS was detected in 37 (48.7%) of 76 patients.