Kalsiyum dobesilat'ın sıçanlarda böbrek iskemi-reperfüzyon hasarı ve antioksidan sistem üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation the effects of calcium dobesilate on the renal ischemia-reperfusion injury and antioxidant systems in rats
- Tez No: 298964
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Böbrekler I/R hasarından en fazla etkilenen organlardandır. SOR, I/R hasarının patogenezinde önemli role sahiptir. SOD, GSHPx ve CAT gibi enzimler antioksidan savunmada öncelikle etkili sistemler arasında yer almaktadırlar. Bu çalışmada, kronik venöz yetmezlik, diyabetik retinopati ve mikroanjiyopatilerin tedavisinde kullanılan kalsiyum dobesilatın böbrek dokusunda I/R hasarı ve antioksidan sistem üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Materyal-Metod: Çalışmada toplam 42 adet erişkin 250-280 gram ağırlığında olan Sprague Dawley türü erkek sıçan ile yapıldı. Denekler her biri 3 gruba ayrıldı; Kontrol; 7 sıçan, I/R grubu 1. ve 6. saat 7'şer sıçan, İlaç grubu; 1. ve 6. saat 7'şer sıçan. İlaç grubuna işlem öncesi 5 gün süreyle 50mg/kg/gün dozunda kalsiyum dobesilat oro gastrik sonda ile verildi. 60 dakikalık iskemi süresini takiben 1 saatlik ve 6 saatlik reperfüzyon sağlandıktan sonra histopatolojik inceleme, duku SOD, GSHPx ve CAT enzim aktiviteleri, serum üre ve kreatinin düzeyleri çalışılmak üzere böbrek dokusu ve kan örnekleri alındı.Bulgular: I/R yapılmış olan tüm deneklerin serum üre ve kreatinin düzeyleri kontrol grubundan yüksek idi (p0,05). Histopatolojik olarak kalsiyum dobesilat verilen her iki grupta da hasarın daha hafif seyrettiği saptandı. Histopatolojik olarak en düşük skor 3,5±1,5 ile kalsiyum dobesilat grubunun 6.
Özet (Çeviri)
Aim: I/R injury affects kidneys frequently. Free oxygen radicals have an important role in the pathogenesis of I/R injury. Effective antioxidant defence systems include enzymes such as SOD, GSHPx and CAT. In this study we aimed to investigate the affects of calcium dobesilate, used for chronic venous insufficiency, diabetic retinopathy and microangiopathies, on I/R injury and antioxidants system in rats.Materials-Methods: Fortytwo Sprague Dawley rats weight 250-280 grams were randomized in three groups. Control: 7 rats, I/R group: 14 rats (7 in first hour, 7 in 6th hour), and Calcium dobesilat group: 21 rats (7 in control without I/R, 7 in I/R 1. hour, 7 in I/R 6th hour). Before the procedure, 50 mg/kg/day Calcium dobesilat was given to drug group for 5 days.