Ratlarda siyatik sinir yaralanmasında kalsiyum dobesilatın olası iyileştirici etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible healing effects of calcium dobesilat in sciatic nerve injury in rats
  1. Tez No: 690408
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖĞDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sinir hasarından sonra sinir uçlarından ve çevredeki yaralı dokudan salınan proinflamatuar sitokinler, inflamasyon sürecini uzatabilir, sinir iyileşmesini geciktirebilir veya düşük kaliteli sinir iyileşmesine neden olabilir. Kalsiyum dobesilat, anjiyoprotektif ve antioksidan özelliklerinden dolayı kronik venöz staz, diyabetik retinopati ve hemoroidal hastalıkların tedavisinde kullanılan farmakolojik bir ajandır. Bu deneysel çalışmada kalsiyum dobesilatın ratlarda siyatik sinir ezilme hasarı sonrası sinirin iyileşmesi üzerindeki olası etkilerinin araştırılması amaçlandı. Her biri 250-300 mg ağırlığındaki toplam 26 erkek Wistar albino sıçanı rastgele aşağıdaki gibi dört gruba ayrıldı: - KONTROL grubu (n:6): Hayvanların siyatik sinirine ezilme yaralanması uygulanmadı ve herhangi bir farmakolojik ajan verilmedi. - SHAM grubu (n:6): Hayvanların siyatik sinirine ezilme yaralanması uygulandı ancak herhangi bir farmakolojik ajan verilmedi. - MP grubu (n:7): Hayvanların siyatik sinirine ezilme yaralanması uygulandı ve iki hafta boyunca günde bir kez intraperitoneal olarak 30 mg/kg metilprednizolon verildi. - CAD grubu (n:7): Hayvanların siyatik sinirine ezilme yaralanması uygulandı ve iki hafta boyunca günde bir kez 0.1 ml seyreltilmiş kalsiyum dobesilat (salin ile 1/10 oranında seyreltilmiş 500 mg kalsiyum dobesilat) intraperitoneal olarak uygulandı. Tüm sıçanlar elektrofizyolojik olarak incelendi ve skarifikasyon öncesi siyatik sinir fonksiyonel indeks skorları kaydedildi. Daha sonra tüm ezilmiş sinir örnekleri ve gastroknemius kasları alındı ve histopatolojik, immünhistopatolojik ve biyokimyasal olarak incelendi.VI Histopatolojik incelemeler sonunda her iki farmakolojik ajanın da akson rejenerasyonunda ve onarımında etkili birer ajan olabileceği görüldü. Ayrıca kalsiyum dobesilatın toplam kas kütlesini koruma anlamında olumlu bir katkı sağlayamasa da mikroskobik düzeyde kastaki atrofiyi engelleyebileceği savunuldu. Ġmmünohistokimyasal incelemeler sonunda kalsiyum dobesilat isimli ajanın siyatik sinir yaralanmasında antiinflamatuvar ve antiotofajik etkinliğinin olduğu saptandı. Biyokimyasal incelemeler sonunda hem metilprednisolonun hem de kalsiyum dobesilat isimli ajanın siyatik sinir yaralanmasında antiinflamatuvar, antiapopitotik ve antioksidan etkinliğinin olduğu bulundu. Ancak bu etkinlik düzeylerinin kalsiyum dobesilat isimli ajanda metilprednisolona göre biraz daha zayıf olabileceği görüldü. Elektrofizyolojik incelemeler sonunda kalsiyum dobesilatın ve metilprednizolonun hücresel düzeyde iyileştirici/ koruyucu etkisi olabileceği düşünüldü ancak otuzuncu günde elektrofizyolojik anlamda belirgin fark yaratmadığı sonucuna ulaşıldı. Her bir grubun 15 ve 30 gün sonunda elde edilen ölçümleri grup içinde kendi aralarında karşılaştırıldığında kalsiyum dobesilat tedavisinin elektromyografi ölçümlerini düzeltebilmede metilprednisolon tedavisinden daha üstün olabileceği sonucuna ulaşıldı. Kalsiyum dobesilat verilen deneklerde otuzuncu günde elde edilen SFĠ değerleri numerik olarak sağlıklı deneklerin değerlerine daha yakın görünüyor olsa da bu yakınlık istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç olarak bu bulgular literatür ile uyumlu şekilde fonksiyonel iyileşmenin zamanla arttığını ancak hiçbir zaman sağlıklı grubun seviyesine ulaşamadığını gösterdi. Tüm bulgular ışığında kalsiyum dobesilat isimli ajanın her ne kadar siyatik sinir fonksiyon indeksi puanlarında ve elektrofizyolojik inceleme değerlerinde ciddi bir değişiklik oluşturamıyor olsa da gerek inflamatuar süreçleri baskılayabilmede ve gerekse histopatolojik iyileşmeyi sağlayabilmede etkin bir farmakolojik ajan olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Proinflammatory cytokines released from nerve endings and surrounding injured tissue after nerve damage can prolong the inflammation process, delay nerve healing or cause poor quality nerve healing. Calcium dobesilate is used in the treatment of chronic venous stasis, diabetic retinopathy, and hemorrhoidal diseases due to its angioprotective and antioxidant properties. In this experimental study, it was aimed to investigate the possible therapeutic effects of calcium dobesilate on sciatic nerve crush injury. A total of 26 male Wistar albino rats, each weighing 250-300 mg, were randomly divided into four groups as follows: - CONTROL group (n:6): Crush injury was not applied to the sciatic nerve of the animals and no pharmacological agent was administered. - SHAM group (n:6): Crush injury was applied to the sciatic nerve of the animals, but no pharmacological agent was administered. - MP group (n:7): Crush injury was applied to the sciatic nerve of the animals and 30 mg/kg methylprednisolone was administered intraperitoneally once a day for two weeks. - CAD group (n:7): Crush injury was applied to the sciatic nerve of the animals and 0.1 ml diluted calcium dobesilate (500 mg calcium dobesilate diluted 1/10 with saline) was administered intraperitoneally once a day for two weeks. All rats were examined electrophysiologically and their sciatic nerve functional index scores were recorded before the scarification. Then all crushed nerve samples and gastrocinemius muscles were harvested and examined histopathologically, immunohistopathologically and biochemically. Histopathological examination results showed that both pharmacological agents might be effective agents in axon regeneration and repair. In addition, although calcium dobesilate could not make a positive contribution in terms of preserving total muscle mass, it wasVIII thought that it could prevent muscle atrophy at the microscopic level. As a result of immunohistochemical examinations, it was observed that calcium dobesilate had antiinflammatory and anti-autophagic activity in sciatic nerve injury. At the end of biochemical studies, it was found that both methylprednisolone and calcium dobesilate had antiinflammatory, anti-apoptotic, and antioxidant effects in sciatic nerve injury. However, it was observed that these efficacy levels may be slightly weaker than methylprednisolone in calcium dobesilate. At the end of the electrophysiological examinations, it was thought that calcium dobesilate and methylprednisolone might have curative/protective effects at the cellular level, but on the thirtieth day, it was concluded that there was no significant difference in the electrophysiological sense. However, when the measurements of each group at the end of 15 and 30 days were compared within the group, it was concluded that calcium dobesilate treatment may be superior to methylprednisolone treatment in correcting electromyography measurement results. Although the SFI values obtained on the thirtieth day in the subjects given calcium dobesilate seemed to be numerically closer to the values of healthy subjects, this closeness was not found to be statistically significant. In conclusion, these findings showed that functional recovery increased over time, in line with the literature, but never reached the level of the healthy group. In the light of all the findings, it was thought that the agent named calcium dobesilate could not cause an adequate change in the sciatic nerve function index values, but it could be an effective pharmacological agent in suppressing inflammatory processes and providing histopathological improvement.