Deneysel spinal kord travmasında alfa-lipoik asidin nöroprotektif etkilerinin metilprednizolone ile karşılaştırmalı incelenmesi
Comparıson of neuroprotectıve effects on alpha lıpoıc acıd to methylprednızonol at experımental spınal cord trauma
- Tez No: 298966
- Danışmanlar: PROF. SERDAR KEMALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Spinal kordun travmatik ve iskemik yaralanmaları primer ve sekonder mekanizmalarla oluşan doku hasarının nörolojik fonksiyon bozukluğunun gelişiminde etkindir. Monoaminler, serbest radikaller, nöropeptitler, araşidonik asit metabolitleri ve ekstraselüler Ca değişiklikleri erken dönem iskemi gelişiminde etkilidir ve ilerleyici doku iskemisi sekonder hasarın ana nedenidir. İskeminin geciktirilmesi tedavinin esasıdır. Alfa-Lipoik asitin diyabetik nöropatide noroprotektif ajan oldugu bilinmektedir. Spinal cord yaralanmalarinda Alfa-Lipoik asitin etkileri çalışılmamıştır. Bu calismada alfa-lipoik asidin noroprotektif etkilerinin varligi, ozellikle Metil-Prednizolone ile karsilastirmali olarak ortaya koymayi amacladık.METOD: 50 adet Sprague Dawley cinsi rat 5 gruba (n=10) ayrılarak Tator metodu ile spinal kord travması oluşturuldu.GrupI: Sadece laminektomi grubu, GrupII: Laminektomi +spinal cord injury (SCI) grubu, GrupIII: Laminektomi + SCI +alfa-lipoik asit (ALA)(100mg/kg), GrupIV: Laminektomi + SCl + Metil-prednisolone (30 mg/kg), GrupIV: Laminektomi + SCl + ALA + Metil-prednisolone grubu. Uygulamalardan 24 saat sonra tüm ratlardan Ketamin anestezi altında kan alındı hemen sonra spinal cord hasarlı bölgesinden biyokimya ve histopatolojik materyaller alındı.SONUÇ: Spinal cord hasarı yapılmış ratların plejik olduğu görüldü. Motor fonksiyonda Gruplar arasında bir değişiklik görülmedi.
Özet (Çeviri)
Traumatic and ischemic injuries of spinal cord are active at malfunctionıng of damaged tissue at primary and secondary mechanisms. Monoammins, free radicales, neuropeptits, arachidonic acids metobolites, and extracellular Ca variations are important at development of early ischemic and main causes of the secondary damage at progrediens tissue ischemic.Delay of the ischemic is the main treatment. Alpha-Lipoic acid at diabetic neuropaty, is well known agent at neuroprotective. The effects of alpha-liphoic acids are not studied on spinal cord injuries. In this study, our pıurpose was to present the effects of Alpha-Lipoıc acid on neuroprotective, especially with comparison of Methyl- Prednizolone.METHODS: 50 Sprague Dawley rat were divided in 5 groups (n=10) to create spinal cord trauma with Tator method. Group1:Only laminectomygroup. Group II: Laminectmy + spinal cord injury(SCI) group. Group III: Laminectomy + SCI + alpha lipoic acids (ALA)(100mg/kg), Group IV: Laminectomy + SCI + Methyl-Prednisolone (30 mg/kg). GroupV: Laminectomy + SCI + ALA + Methyl-Prednisolone group. 24 hours after applications, blood were drawn from all of the rats under Ketamine anesteshia and histopathological and biochemical materials were taken at injured spinal cord immediately.RESULTS: Rats with injured spinal cord were plegia. There were not any difference among the groups in motor functions.