Sigara içenlerde nazal mukosilier transport hızının 99m Tc-Makroagregat albumin kullanılarak rinosintigrafi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the nasal mucociliary transport rate by 99mTc-Macroaggregated albumin rhinoscintigraphy in cigarette smokers
- Tez No: 298978
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ DOSTBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nazal mukosilier klirens solunan havadaki yabancı partiküllerin zararlı etkilerine karşı solunum yollarının korunmasında rol oynayan vücudun önemli savunma mekanizmalarından biridir. Sigaranın nazal mukosilier klirens üzerindeki etkisini araştıran farklı tekniklerle yapılmış birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalarda bazı araştırmacılar sigaranın nazal mukosilier aktiviteyi bozduğunu bildirirken diğer bazıları ise bunun tersine sigaranın nazal mukosilier aktiviteyi olumsuz yönde etkilemediğini ileri sürmüşlerdir. Biz, bu çalışmada sigaranın nazal mukosilier transport hızı (NMTH) üzerindeki etkisini rinosintigrafi ile araştırmayı amaçladık.Bu çalışmaya 18-55 yaş arasında, sigara içen 48 kişi (8 kadın, 40 erkek) ve sigara içmeyen 30 gönüllü (8 kadın, 22 erkek) dahil edildi. Tüm gönüllüler KBB ve Göğüs hastalıkları uzmanları tarafından muayene edildi. NMTH'nı olumsuz yönde etkileyebilecek nazal, paranazal ve sistemik hastalıkları olanlar, 18 yaşından küçükler ve gebeler çalışmaya alınmadı. Tüm vakalara 99mTc-MAA ile rinosintigrafi yapılarak NMTH'ları hesaplandı. Rinosintigrafi ile ölçülen NMTH larının tekrarlanabilirliğini göstermek için 13 sağlıklı gönüllüye aynı gün içinde birkaç saat arayla iki çekim yapılarak iki kez NMTH'ları hesaplandı.Sigara içenlerde ortalama NMTH'ı 5,7 ± 3,1 mm/dk, kontrol grubunda ise 9,2 ± 3 mm/dk olarak hesaplandı. Yapılan istatistik analizde sigara içenlerin NMTH'ları kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu (p0.05). Ayrıca sigara içenlerde ölçülen NMTH'ları ile sigara içme yılı, günlük içilen paket sayısı ve paket/yıl arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak, rinosintigrafi testi tekrarlanabilir NMTH sonuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
Nasal mucociliary clearence is one of the important defence mecanisms in human body that enroles in protecting the respiratory tract from foreign particles in inspired air. There are many researches that address the hasardous effects of the cigarette smoking on nasal mucociliary clearence. Of them, some have reported that the cigarette smoking impaired the nasal mucociliary transport rate (NMTR) whereas others have suggested that the NMTR was not negatively affected by smoking. In this study we aimed to investigate the effect of cigarette smoking on NMTR by rhinoscintigraphy. Fourty eight person aged between 18-55 years who were cigarette smokers (8 female, 40 male) and 30 volunteers who were not smokers enroled in this study. All of them were examined by both ear-nose-troath specialists and pulmonologist. Persons having ongoing nasal, paranasal and systemic diseases, ones under the age of 18 years and pregnants were excluded from the study. NMTRs were calculated by the rhinoscintigraphy using 99mTc-macroaggregated albumin in all cases. To determine reproducibility of the rhinoscintigraphy, NMTRs were calculated 2 times on rhinoscintigraphy imagings that were performed in a same day and several hours interval in 13 healhty volunteers. The mean NMTR of smokers was 5.7 ± 3.1 mm/min whereas it was 9.2 ± 3 mm/min in controls. Statistical analysis showed that the mean NMTRs of smokers was significantly lower than that of controls (p0.05). Additionally, we found no statistically significant correlation between NMTRs and smoking years, no of pack of cigarettes per day and pack years of cigarette smoking in smokers (p>0.05). In conclusion, Based upon our study findings we suggest that the rhinoscintigraphy gives reproducible NMTR results and cigarette smoking significantly decrease the NMTR in smokers.