Maraş otunun östaki tüp fonksiyonuna etkisi
The effect of Maraş powder on eustachian tube function
- Tez No: 1000656
- Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma Kahramanmaraş ve çevresinde yaygın kullanımı olan maraş otunun erişkinlerde östaki tüp fonksiyonlarına etkisini tespit etmek ve sigaranın Östaki tüpü (ÖT)'ne olan etkileri ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi KBB Kliniği'ne başvuran 18–65 yaş arası hastalar üzerinde yürütüldü. En az 5 yıl günde ≥3 kez Maraş otu kullanan ve sigara içmeyenler“Maraş otu grubu”, en az 5 yıl günde ≥10 adet sigara içen ve Maraş otu kullanmayanlar“sigara grubu”, her iki ürünü de kullanmayan bireyler“kontrol grubu”olarak sınıflandırıldı. Aktif ÜSYE (Üst solunum yolu enfeksiyonu), alerjik rinit, intranazal patoloji, kronik otit öyküsü, nazal polipozis ve obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) nedeniyle positive airway pressure (PAP) cihazı kullanan olgular çalışma dışı bırakıldı. Tüm katılımcılara bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra ÖTDQ-7 anketi uygulandı ve ardından otoskopik–rinoskopik muayene, Valsalva–Toynbee manevraları, timpanometri ve Otomatik Williams Testi (ETF1) gerçekleştirildi. Timpanometrik ölçümlerde P1 (bazal), P2 (Toynbee sonrası) ve P3 (Valsalva sonrası) basınçları kaydedildi. Östaki tüp fonksiyonu, P1–P2 >10 daPa veya Pmax–Pmin >15 daPa kriterlerine göre değerlendirildi. Eğer kriterleri karşılıyorsa östaki tüp fonskiyonları doğal, karşılamıyorsa östaki tüp disfonksiyonu var olarak değerlendirildi. Her iki kulak ayrı analiz edildi ve bir kulakta disfonksiyon saptanması durumunda hasta östaki tüpü disfonksiyonu (ÖTD) pozitif kabul edildi. Bulgular: Çalışmada 159 katılımcı üç grupta (Maraş otu, sigara, kontrol; her biri n=53) değerlendirilmiş ve demografik değişkenlerde anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0.001). ÖTDQ-7 skorları Maraş otu grubunda sigara grubuna kıyasla belirgin derecede yüksek bulunmuştur (p=0.001), ancak kontrol grubu ile diğer gruplar arasında fark izlenmemiştir. Timpanometrik parametrelerde anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0.05). Tübomanometride sağ kulak RPMAX–RPMIN değerleri açısından kontrol grubu her iki madde kullanan gruba göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0.003). Östaki tüp disfonksiyonu semptom şiddetini değerlendiren ÖTDQ-7 anketinde Maraş otu kullanan grubun ÖTDQ-7 skorları, sigara kullanan grubun skorlarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Kontrol grubu ile diğer gruplar arasında ise ÖTDQ-7 skorları açısından anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Östaki tüp disfonksiyonu oranları hem sol hem sağ kulakta gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmiştir (sırasıyla p=0.007 ve p=0.001). Maraş otu kullanan grupta östaki tüp disfonksiyonu (ETF-) oranlarının, kontrol grubuna kıyasla hem sağ hem de sol kulakta istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu izlenmiştir (p<0.001). Sigara kullanan grup kontrol grubuna göre hem sol hem de sağ kulakta ETF disfonksiyonu (ETF-) oranının istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (L-ETF için p=0.027; R-ETF için p=0.038). Maraş otu kullananlar ile sigara içenlerin östaki tüp fonksiyonlarının (ETF) doğrudan karşılaştırıldığı analizde ise sol kulakta istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiş (p=0.322) fakat sağ kulakta (R-ETF) maraş otu grubunda saptanan %35,8'lik disfonksiyon oranının, sigara içenlerdeki %18,9'luk orandan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0.049). Sonuç: Çalışmamız Maraş otunun yalnızca oral ve sistemik düzeyde değil, aynı zamanda östaki tüp fonksiyonu üzerinde de anlamlı olumsuz etkileri olabileceğini gösteren ilk klinik bulguları sağlamaktadır. Bu yönüyle çalışmamız hem bölgesel halk sağlığı açısından hem de tütün ürünlerinin üst solunum yolu fizyolojisi üzerindeki etkilerini anlamak açısından önemli bir boşluğu doldurmakta ve gelecekteki araştırmalara güçlü bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectıve: This study aimed to determine the impact of Maras powder (maraş otu), a smokeless tobacco product widely used in and around Kahramanmaraş, on Eustachian tube (ET) function in adults and to compare its effects with those of cigarette smoking on the ET. Materıals And Methods: This cross-sectional study was conducted among patients aged 18–65 years who presented to the Otorhinolaryngology Clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital. Individuals who had used Maras powder ≥3 times/day for at least 5 years and did not smoke were classified as the“Maras powder group”; those who had smoked ≥10 cigarettes/day for at least 5 years and did not use Maras powder were classified as the“smoking group”; and individuals who used neither product were classified as the“control group.”Participants with active upper respiratory tract infection, allergic rhinitis, intranasal pathology, a history of chronic otitis, nasal polyposis, or obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) using positive airway pressure (PAP) therapy were excluded. After obtaining written informed consent, the ETDQ-7 questionnaire was administered, followed by otoscopic and rhinoscopic examination, Valsalva and Toynbee maneuvers, tympanometry, and the Automated Williams Test (ETF1). Tympanometric pressures were recorded as P1 (baseline), P2 (post-Toynbee), and P3 (post-Valsalva). ET function was evaluated using the criteria P1–P2 >10 daPa or Pmax–Pmin >15 daPa. ET function was considered normal when criteria were met and ET dysfunction was considered present when criteria were not met. Both ears were analyzed separately; if dysfunction was detected in either ear, the participant was classified as ET dysfunction–positive (ETD+). Results: A total of 159 participants were evaluated across three groups (Maras powder, smoking, and control; n=53 each), and significant differences were observed in demographic variables (p<0.001). ETDQ-7 scores were significantly higher in the Maras powder group than in the smoking group (p=0.001), whereas no difference was observed between the control group and the other groups. No significant differences were found in tympanometric parameters (p>0.05). On tubomanometry, right-ear RPMAX–RPMIN values were significantly higher in the control group than in both substance-use groups (p=0.003). ETD rates differed significantly between groups in both the left and right ears (p=0.007 and p=0.001, respectively). The proportion of ET dysfunction (ETF−) in the Maras powder group was significantly higher than in the control group in both ears (p<0.001). Compared with the control group, the smoking group also had significantly higher rates of ET dysfunction (ETF−) in both ears (left ETF: p=0.027; right ETF: p=0.038). In the direct comparison between Maras powder users and smokers, no significant difference was observed for the left ear (p=0.322); however, the right-ear dysfunction rate was significantly higher in the Maras powder group (35.8%) than in the smoking group (18.9%) (p=0.049). Conclusıon: This study provides the first clinical evidence suggesting that Maras powder may exert clinically meaningful adverse effects not only at the oral and systemic levels but also on Eustachian tube function. These findings address an important gap in regional public health and in understanding the effects of tobacco products on upper airway physiology, and they offer a robust foundation for future research.