Kendini zehirleme yoluyla intihar girişimi nedeniyle bir üniversite hastanesine başvuranlarda algılanan sosyal destek, dini yönelim ve bağlanma özelliklerinin araştırılması
Investigation of attachment styles, religious orientation and perceived social support in ındividuals admitted to a university hospital with suicide attempt through self-poisoning
- Tez No: 298977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN BEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kendini zehirleme yoluyla intihar girişiminde bulunan kişilerde algılanan sosyal destek, dini yönelim ve bağlanma biçimlerini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran kendini zehirleme yoluyla intihar girişiminde bulunan 60 hasta ve benzer sosyodemografik verilere sahip psikiyatrik öyküsü olmayan 60 sağlıklı birey alınmıştır. Tüm katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Dini Yönelim Ölçeği ve Erişkin Bağlanma Ölçeği uygulanmıştır.Bulgular: Hasta grubunda algılanan sosyal destek olarak aile ve arkadaş altölçek puanları kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşüktü. Kontrol grubunda içsel ve dışsal-kişisel dini yönelim puanları hasta grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. İntihar girişiminde bulunan kişilerde kararsız bağlanma biçimi kontrol grubunda ise güvenli bağlanma biçimi daha baskın tip olarak tespit edilmiştir.Sonuç: Algılanan aile ve arkadaş desteği, içsel dindarlık, dışsal-kişisel dindarlık ve güvenli bağlanma biçiminin kendini zehirleyerek intihar girişiminde bulunma açısından önemli faktörler olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the attachment styles, religious orientation and perceived social support in individuals with suicide attempt through self-poisoning.Method: Sixty patients with suicide attempt through self-poisining who were admitted to Dicle University Medical Faculty Hospital and 60 healthy subjects without any psychiatric history and with similar demographical features have been included in the study. Sociodemographical Data Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Religious Orientation Scale were applied to all participants.Results: In patients group, with regard to social support sub-scale scores of family and friends were significantly lower than comparison group. Intrinsic and extrinsic-personal religious sub-scale scores in the comparison group were significantly higher than the patient group. Ambivalent attachment style were found predominantly in individuals with suicide attempt and secure attachment style were detected predominantly in the comparison group.Conclusion: Percieved family and friend support, intrinsic religiousness, extrinsic-personal religiousness, and secure attachment style have been detected to be important factors in terms of suicide attempt through self-poisoning.