Entübasyon sonrası ses analizi
Voice analysis after endotracheal intubation
- Tez No: 1017729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Gereç ve Yöntemler: Kulak burun boğaz kliniğinde genel anestezi altında endotrakeal tüp ile entübe olan, ses kalitesini etkileyecek operasyonlar dışındaki ve larinks dışı patolojilerle opere olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Herhangi bir nedenle ses kalitesini etkileyebilecek önceki cerrahi girişim veya nörolojik hastalığı olanlar, son 3 ayda genel anestezi alanlar, zor entübasyon kaydı olanlar, ileri septal deviasyonu olan hastalar, alerjik rinitli veya nazal polipliler, astım hastaları, hamileler, vokal kord patolojisi olanlar, laringofarengeal reflüsü olanlar, son bir ayda ağır üsye hikayesi olanlar, sigara içenler ve ekstübasyon sonrası ilk 24 saat içinde kusan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya katılan tüm hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alındı ve tüm gönüllülere çalışma hakkında bilgi verildi. Kbb muayenesi öncesi çalışmaya dahil edilen tüm hastalara ses handikap indeksi-10, GRBAS, reflü semptum indeksi ve ses ile ilişkili hayat kalite indeksi anketleri dolduruldu. Ses değerlendirilmesi için tüm kayıtları yankısız bir odada, Samson CO3U çok modelli USB stüdyo kondenser mikrofonu (Samsonic, ABD) ve Adobe Audition yazılımı kullanılarak yapıldı. Mikrofon ağız hizasında ve 4 cm uzaklıkta ve dudaklara 45 derece açı yapacak şekilde konumlandırılıp kayıt alındı. Her hastadan /a/ sesli harfini söylemesi istendi ve 3 sn boyunca kayıt altına alındı. Daha sonra 200 kelimelik bir metin (diyet pasajı) okutularak kaydedildi. Kayıt analizleri Praat v.12.1 kullanılarak yapıldı. Bulgular: Araştırmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi kulak burun boğaz kliniğinde opere edilen, yaş ortalaması 38,5 ± 14,2 olan 66 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %62,1'i kadın, %37,9'u erkek, ortalama entübasyon süreleri 101,4 dakika ve ortalama entübasyon deneme sayısı 1,25 olarak kaydedilmiştir. Üç farklı zaman diliminde (T0, T1, T2) yapılan ölçümlerde; T1 döneminde; AVQI skorlarında (1,91 den 2,78'e p = 0,00), jitter değerlerinde (0,41'den 0,52'ye p = 0,014) ve MFZ sürelerinde (17,27 sn'den 16,00 sn'ye, p = 0,000) istatistiksel olarak anlamlı değişimler saptanmıştır. Shimmer (p = 0,081), HNR (p = 0,932) ve F0 (p = 0,448) değerlerinde ise anlamlı bir fark saptanmamıştır. Operasyon öncesi ve sonrası olarak bakılan GRBAS skorlarında (0,41' den 1,05'e p = 0,000) belirgin bir yükselme izlenmiştir. VHI-10 (2,35'ten 2,68'e p = 0,000) ve V-RQOL (12,17' den 12,83'e p = 0,000) skorlarında anlamlı kötüleşme saptanmıştır. RSI skorlarında ise dönemler arasında istatistiksel olarak fark saptanmamıştır (p = 0,167). T2 ölçümlerinde tüm anlamlı parametrelerin T0'daki değerlere doğru iyileşme eğilimi gösterdiği kaydedilmiştir. Sonuçlar: Endotrakeal entübasyonun; sesin genel kalitesini, vibratuvar stabilitesini, aerodinamik gücünü ve hastanın sesle ilişkili hayat kalitesini 24. Saatte negatif yönde etkilediği 5. günde ise bu etkilerin gerilemeye başladığı saptanmıştır. Bu vokal bulguların reflüden bağımsız, tamemen mekanik-travmatik olduğu gösterilmiştir. Özellikle profesyonel ses sanatçılarında bu geçici disfoninin öngörülmesi; hastanın bilgilendirilmesi, postoperatif ses istirahati planlanması ve hekimin medikolegal güvenliğinin sağlanması açısından klinik bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
Objektive : The aim of this study is to determine the duration of voice disorders associated with endotracheal intibation and the functional recovery time of patients. Additionally, it aims to estimate the period required for patients to regain their baseline vocal tone and speaking abilities. Materials and methods : Patients undergoing non-laryngeal surgeries under general anesthesia with endotracheal intibation at the ENT clinic, whose procedures were not expected to affect voice quality, were included in the study. Exlusion criteria consisted of : prior surgical interventions or neurological diseases affecting voice quality, general anesthesia within the last 3 months, history of diffcult intubation, advanced septal deviation, allergic rhinitis or nasal polyps, asthma, pregnancy, existing vocal cord pathologies, laryngopharyngeal reflux, history of severe upper respiratory tract infections within the last month, smoking, and vomiting wthin the first 24 hours post-extubation, all patients completed the voice handicap index (VHI-10), GRBAS scale, RSI, and voıce-relared quality of life (V-RQOL) questionnaires. Voice recordings were conducted in an anechoic room using a Samson CO3U multi pattern USB studio condenser microphone and Adobe Audition software. The microphone was positioned at mouth level, 4 cm away, at a 45-degree angle. Patients were asked to sustain the vowel /a/ for 3 seconds and read a 200 word standart text (Diyet pasaj). Acoustic analyses were performed using Praat software (v.12.1). Results : The study included 66 patients (62,1% female, 37,9% male) with a mean age of 38,5 ± 14,2 years. The mean intubation durationn was 101,4 minutes, and the mean number of intubation attempts was 1,25. Measurements were taken at three different time points (T0, T1, T2). At T1 ( 24 hours post-extubation), statistically significant changes were observed in AVQI scores (from 1,91 to 2,78, p = 0,000), jitter values (from 0,41 to 0,52 p = 0,014), and maxımum phonation time (MPT) ( from 17,27 s to 16,00 s, p = 0,000). No significant differences were found in shimmer (p = 0,081), HNR (p = 0,932), or F0 (p = 0,448) values. A significant increase was observed GRBAS scores (from 0,41 to 1,05, p = 0,000), indicating clinical deteriorations. VHI-10 significant worsening. No significant difference was found in RSI scores across the periods (p = 0,167). At the T2 (5th day) measurements, all significant parameters showed a recovery trend toward baseline (T0) values. Conclusion : Endotracheal intibationn negatively affects overall voice quality, vibratory stability, aerodynamic capacity, and voice related quality of lide at the 24th hour post-extubation; however, these effects begin to subsite by the 5th day. These vocal findings were shown to be independent of reflux and entirely mechanical-traumatic in origin. Predicting this transient dysphonia, especially in Professional voice users, is a clinical necessity for patient counseling, planning postoperative voice rest, and ensuring the medicolegal security of the physician.