Araban civarı (Gaziantep) üst senozoyik karbonatlarının mikrofasiyes analizleri
- Tez No: 29899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ARABAN CİVARI (GAZİANTEP) ÜST SENOZOYİK KARBONATLARININ MİKROFASİYES ANALİZLERİ Yüksel METİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Baki VAROL 1993, Sayfa: 43 Jüri : Doç. Dr. Baki VAROL Prof.Dr. Vedia TOKER Prof.Dr.Şuayip ÜŞENMEZ Güneydoğu Anadolu ' da geniş alanlarda yüzeyleyen Midyat Grubu çökelleri sırayla Gercüş Formasyonu, Hoya Formasyonu, Gaziantep Formasyonu ve Fırat Formasyonu şeklinde dizilirler. Ancak çalışma alanı içinde Gercüş Formasyonuna rastlanmamaktadır. Paleosen yaşlı Belveren Formasyonu kireçtaşları üzerine uyumsuzlukla gelen Lütesiyen yaşlı Hoya Formasyonu, ince-orta tabakalı kireçtaşlarından oluşmaktadır. Gaziantep Formasyonu ile geçişli olan bu kireç taşları, iri bentik foraminiferalar ve kavkı parçaları içeren biyomikrit özelliğindedir. Gaziantep Formasyonu kireçtaşı, killi kireçtaşı litolojisinde olup, bentik ve planktonik foraminiferalı biyomikrit ile planktonik foraminiferalı biyomikrit özelliğindedir. Formasyon üzerine gelen Fırat Formasyonu ile uyumlu dokanak ilişkisine sahiptir. Fırat Formasyonu orta-kalın, yer yer masif tabakalanmalı kireçtaşlarından oluşur. Taban seviyelerinde planktonik ve bentik foraminif erleri içeren biyomikrit, üst seviyelerinde ise bol bentik foraminiferalı, ekinid kavkı parçalı, kırmızı algli ve intraklastlı biyomikrit özelliğindedir. Çalışma alanında ve çevresinde Midyat Grubu üzerine Orta-Geç Miyosen yaşlı volkanitler ile bunların arasındaki kaba kırıntılı karasal Şelmo Formasyonu oluşukları gelir. Bölgedeki bu formasyonlar Orta Miyosen ve Geç Miyosendeki, kabaca K-G yönlü sıkışma tektoniği ile kıvrımlanmış ve kırıklanmışlardır. Böylece de bölgedeki; Suvarlı antiklinali, Karadağ antiklinali, Karasu senklinali ve Harmancık ters fayı benzeri yapılar gelişmiştir. Volkanitler, Erken Miyosen sonrasında gelişen sıkışma tektoniğine bağlı olarak, tansiyonal kırık ve çatlaklardan yüzeylenmişlerdir. GD Anadolu bölgesinin batı kesimlerindeki çökelimi Geç Kretase - Paleosen arasında gelişen horst-graben sistemlerinin denetlediği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: GD Anadolu, Midyat Grubu, Suvarlı antiklinali, Harmancık fayı, Karbonat fasiyesi
Özet (Çeviri)
*. ABSTRACT Masters Thesis MICROFACIES ANALYSIS OF THE UPPER SENEZOIC CARBONATES AROÜND ARABAN (GAZİANTEP) Yüksel METİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Baki VAROL 1993, Page : 43 Jury : Assoc. Prof.Dr. Baki VAROL Prof.Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Şuayip ÜŞENMEZ The formations of the Midyat Group which have large outcrops in the Southeast Anatolia are as following; Gercüş Formation, Hoya Formation, Gaziantep Formation and Fırat Formation. But the Gercüş Formation does not crop out in the study area. The Hoya Formation of Lutetian aged which overlies the limestones of the Paleocene aged Belveren Formation unconformably is composed of thin to medium bedded biomicrites with bentic foraminifera and shell fragments. The Gaziantep Formation is made up of biomicrites and clayey biomicrites with bentic and planctic foraminifera and overlies the Hoya Formation gradationally. The Fırat Formation covers the Gaziantep Formation conformably and consists of medium to thick bedded or massive limestones the lower part of formation is composed of biomicrites with planctic and bentic foraminifera whereas the upper part is characterized by biomicrites bearing bundant bentic foraminifera, echinid fragments, red algae and intraclasts. In the study area and its vicinity, the Midyat Group is overlain by the volcanics of Middle to late Miocene aged intercalated with terrestrial coarse elastics of Şelmo Formation. The north-south directional compressional tectonics during the Middle and Late Miocene effected the region resulting the structural lines like as the Suvarli and Karadağ anticlines, the Karasu syncline and the Harmancık reverse fault. The volcanics erupted from the tensional fractures also developed as a result of the Post - Early Miocene compressional tectonics. The deposition in the western part of the southeastern Anatolia could be controlled by a horst/graben system developed during the Late Cretaceous and Paleocene. KEY WORDS : SE Anatolia, Midyat Group, Suvarli anticline, Harmancık fault, Carbonate facies