Tavşan modelinde radyocerrahi ile yapılan şaşılık cerrahisinin konvansiyonel yöntemler kullanılarak yapılan şaşılık cerrahileri ile yara yeri özellikleri açısından değerlendirilmesi
Comparation of wound healing after starabismus surgery with radiosurgery versus conventional surgical techniques in a rabbit model
- Tez No: 299043
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL BİLGİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Şaşlılık cerrahisi sonrasında görülen önemli komplikasyonlardan bir tanesi de postoperatif adezyon gelişimidir. Özellikle komplike şaşılık cerrahileri sonrasında görülen adezyon ve skar formasyonu postoperatif istenmeyen hareket bozukluklarının gelişimine neden olarak cerrahi başarıyı olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Postoperatif adezyon gelişimini artıran faktörler arasında uygun olmayan cerrahi teknik, peroperatif aşırı kanama, koter kullanımı, orbita yağ dokusunun cerrahi sahaya fıtıklaşması ve enfeksiyonlar sayılabilmektedir.Bistüriler geleneksel olarak tüm cerrahlar tarafında hem mükemmel cilt ve cilt altı kesisi oluşturmaları hem de iyi yara yeri iyileşmesi sağlamaları nedeniyle en çok tercih edilen enstrümanlar olmuştur. Ancak kesi esnasında hemoraji gelişimi ve operasyon sahasının görüntülenmesinde zorluk gelişmesi istenmeyen özellikleridir. Bu nedenden dolayı bistüri cihazlarına alternatif kullanılabilecek pek çok enstrüman ile ilgili bir çok çlışma yapılmıştır. Konvansiyonel EC yarım yüzyıladan uzun bir süredir yaygın bir şekilde bistürilere alternatif olarak kullanılan ve eş zamanlı hemostaz sağlayarak operasyon esnasında hemorajiyi azaltan bir enstrümandır . Kesi esnasında cihazdan çıkan ısı nedeniyle oluşan etraf doku hasarını azaltmak amacıyla pek çok çalışma yapılmış ve zaman içinde yeni enstrümanlar geliştirilmiştir. Radyocerrahi minimal doku hasarı ile dokuda hem kesi hem de hemostaz oluşturabilen ileri EC enstrümanı olarak gelişitirilmiştir. Radyocerrahinin etkinlik ve güvenilirliği pek çok cerrahi disiplinde uygulanarak gösterilmiştir. Ayrıca oküler cerrahilerde de kullanımı bilinmektedir. Bizim çalımamızda RC ile kas kesisi oluşturulması ve sonuçlarının konvansiyonel koter ve makas kesisi ile; enstrüman performansı, fibrozis ve yara yeri iyileşmesi açısından karşılaştırılması hedeflenmiştir.Çalışma Gazi Üniversitesi Hayvan Laboratuarında gerçekleştirilmiş olup Yeni Zellanda Beyaz tavşan kullanılmıştır.Çalışmamızın sonuçlarına göre RC ile daha iyi hemostaz sağlanmış olup, daha az doku renk değişikliği ve yapışıklık gerçekleşmiştir ancak K grubu ile arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. Erken ve geç dönem inflamasyon skorları arasında her üç grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Fibrozis skorlarının W grubunda enyüksek olduğu ve bu farkın RC grubuna göre anlamlı derecede farklı olduğu tespit edilmiştir. CD 68+ boyanan makrofaj hücre yoğunluğunun her üç grupta benzer olduğu ve yara iyileşme hızı açısından fark olmadığı görülmüştür.Radyocerrahi ile şaşılık cerrahis;i atravmatik, steril kas kesisi, EC benzeri hemostaz, peroperatif minimal hemoraji, minimal doku travması sağlayarak postoperatif gelişen skar formasyonunu azaltabilmektedir. Ayrıca cerrahi sürenin kısalması ve kanamanın olmaması cerrahın konforunu arttırıbilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most serious complications after strabismus surgery is the formation of adhesions. Postoperative adhesion and tissue scarring may result in unsatisfactory, unpredictable surgical outcomes and ocular motility dysfunction, particularly in cases that involve complicated operations. These adhesions may originate because of improper tissue handling, excessive bleeding or cauterization, extrusion of orbital fat into the surgical field or postoperative infections.Surgeons have traditionally used the scalpel for skin incisions and fine subcutaneous dissection because of its precision and favorable healing profile. However, scalpel incisions result in bleeding that obscures the surgical field. For this reason, the investigators have made plenty of studies, regarding the methods alternative to the conventional scalpels. The EC and the lasers come in the lead of these methods. Conventional EC has been clinically available for more than a half century and today is in widespread use as an alternative to the scalpel to reduce bleeding during surgery and efforts have been made to reduce surrounding tissue damage created by heat dissipated from the incision. Radiosurgery is an electrosurgery instrument which avoids bleeding while making incisions and deep tissue dissections. Its efficacy and reliability has been established with various surgical techniques. It is also used in various ophthalmic operations. In this study; RC is aimed to be used for muscle incisions and the RC had been compared with conventional scissors(W) and the conventional electrosurgery (K) about the general wound healing process, fibrosis and the instrument performance.This study was held in Gazi University Test Animal Laboratory. New Zealand White rabbits were used for this study.Radiosurgery was the most effective tool for producing hemostasis and produced minimal tissue discoloration, sticking and thermal injury to surrounding tissues but there were no statistically significant difference compared with the K group. Histolojical scoring for infiltration of acute and late inflammatory cells was equivalent between the three groups. Significantly higher fibrosis scores was noted at 3 weeks for W group and least for RC group. Macrophages identified as CD68+ cells were highest at W group but there were no statisticaly significant difference.Strabismus surgery with radiosurgery provides atraumatic, sterile muscle cutting and electrosurgical-like hemostasis, resulting in minimal bleeding, tissue injury and scar formation. So that it is posible to reduce surgical time and to enhance comfort to the surgeon.