Tavşan modelinde distraksiyon osteogenezisinin oksidan-antioksidan mekanizmaya etkileri
The effect of the distraction osteogenesis on the oxidan-antioxidan mechanism in the rat model
- Tez No: 142034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
77 ÖZET Tavşan Modelinde Distraksiyon Osteogenezisinin Oksidan-Antioksidan Mekanizmaya Etkileri Bu çalışmada, distraksiyon osteogenezisi metodu ile yapılan uzatmalarda, uzatma hızlarının oksidan madde oluşumu ile ilgisini ve bu oksidan maddelere karşı gelişen antioksidan savunma sistemlerinin etkinliklerini ve bu etkinliklerin klinik yansımalarını değişik hızlardaki tavşan uzatma modellerinde biyokimyasal olarak araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 32 adet matür Yeni Zelanda tipi albino tavşan kullanıldı, dört gruba ayrıldı. Uzatma kortikotomisi sonrası, yedi gün latent periyodu takiben; Grup I latent periyot sonrası, Grup II günde 0,5 mm hızda toplam 20 gün, Grup III günde 1 mm hızda toplam 10 gün, Grup IV günde 2 mm hızda toplam beş gün distraksiyon osteogenezisi uygulanıp, toplam 1 cm uzatma yapıldıktan sonra sakrifiye edildi. Tüm gruplardan çalışma başlangıcında ve sakrifikasyon öncesi alınan plazma örneklerinde, sakrifikasyon sonrası uzatma rejeneratı ve kortikotomi hattındaki kemik78 dokuda, soleus adalesinde, MDA düzeyleri ve SOD, GSH-Px, MPO enzim aktiviteleri biyokimyasal olarak değerlendirildi. Tüm gruplarda sakrifikasyon öncesi kortikotomi bölgesi ve uzatma alanı, radyolojik ve dansitometrik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY The Effect Of The Distraction Osteogenesis On The Oxidan- Antioxidan Mechanism In Rat Model In this study, we aimed to research the relationship of the lengthening speed with the constitution of the oxidan matter, the efficiency of the antioxidan defanding systems developed against to oxidan matters and clinical responses of these efficiencies on rat lengthening models in different speedes by using the method of distraction osteogenesis. In our study 32 mature New Zeland rats albion were used and they were divided into 4 groups.after the lengthening corticotomy, following 7th the latent period, the distraction osteogenesis was applied to group I, after lantent period for group II, 0,5 mm speed in a day 20 days, to group III, daily 1 mm speed total of 1 0 days, to group IV,80 daily 2 mm speed total of 5 days and they were sacrified after making lengthening a total of 1 cm. In all groups, at the beginning of the study and plasma samples taken before the sacrification the level of MDA and enzyme activities of the SOD, GSH-Px, MPO were evaluated biochemically after the sacrification lengthening regenerat and bone tissue on the corticotomy lines. Corticotomy field before the sacrification and the lengthening field were examined by radiologic and dancytometric in all groups. Biochemically, last products of oxidan matter and antioxidan system activities in plasma were statistically high in all groups than the levels of the study before.