Baş-boyun kitlelerinde kontrastlı boyun MRG, difüzyon ağırlıklı MRG bulguları ve histopatolojik değerlendirme
Contrast enhanced MRI, diffusion weighted MRI and histopathological findings of head and neck lesions
- Tez No: 299047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Baş boyun kitlelerinde preoperatif dönemde benign-malign ayrımının yapılması ve buna göre uygun tedavinin seçimi önemlidir. MRG yumuşak doku lezyonlarının karakterizasyonunda diğer radyolojik modalitelerin önünde yer almaktadır. Bununla birlikte konvansiyonel MRG incelemeleri baş-boyun kitlelerinin preoperatif tanısında yetersiz kalabilmektedir. Bu çalışmadaki amacımız kliniğimize refere edilmiş hastalarda baş-boyun kitlelerinin kontrastlı MRG, difüzyon ağırlıklı MRG ve histopatolojik inceleme bulgularının değerlendirilmesidir.Çalışmamıza Temmuz 2008 ile Haziran 2011 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalına baş-boyun kitlesi ön tanısı ile gönderilen ve kontrastlı boyun MRG ile difüzyon ağırlıklı MRG tetkiki yapılan, insizyonel biyopsi veya operasyon sonrası benign ya da malign kitle tanısı almış 42 hasta dahil edildi. MRG'de artefakt nedeniyle sağlıklı değerlendirme yapılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kontrastlı boyun MRG ve difüzyon ağırlıklı MRG tetkikleri, radyolojik kriterler (sinyal intensitesi, kontrastlanma özelliği, ADC katsayısı vb.) belirlendikten sonra, on yıllık deneyimi olan bir radyolog tarafından değerlendirildi. Histopatolojik değerlendirme, hasta ve ADC değeri hakkında önbilgisi olmayan bir patolog tarafından yapıldı. İstatitiksel değerlendirmede tanımlayıcı istatistik, ki kare testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Determination of benign or malignant nature of head and neck lesions and their appropriate therapy is important in the preoperative period. MRI is beyond the other radiological modalities in case of characterization of soft tissue lesions. However, conventional MRI examinations might be inefficient in the preoperative diagnosis of head and neck lesions. Our aim is to evaluate the contrast enhanced MRI, diffusion weighted MRI and histopathological findings of head and neck lesions of patients referred to our department.Forty two patients referred to Abant Izzet Baysal University, School of Medicine, Department of Radiology between July 2008 and June 2011 with a prediagnosis of head-neck lesion, underwent contrast enhanced MRI and diffusion weighted MRI, and diagnosed as benign or malignant mass after incisional biopsy or operation, were included in this study. Patients, whose MRI examinations were not evaluated properly due to artefacts, were excluded. After determination of radiological criteria ( signal intensity, enhancement pattern, ADC value etc.) contrast enhanced MRI and diffusion weighted MRI were evaluated by a radiologist who had a ten years of experience. Histopathological evaluation was made by a pathologist who had no knowledge about the patient and the ADC value.