Osteoporotik femur boyun kırığı olan hastalarda kemik mineral yoğunluğunun, trabeküler ve kortikal kemik mikromimarisi ile karşılaştırılması
A comparatıve study on the bone mıneral densıty (BMD) and trabecular, cortıcal bone mıcro-architeture ın patıents wıth osteoporotıc femur fracture
  1. Tez No: 299056
  2. Yazar: ORKUN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞAHAP ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda, kemik mineral yoğunluğu (KMY) değerleri osteoporotik olup düşük enerjili travma ile kalça kırığı oluşan hastalar ile KMY değerleri osteopenik olduğu halde düşük enerjili travma ile kalça kırığı oluşan hastaların kortikal ve spongiyoz kemik yapılarını mikromimari ve hücresel olarak karşılaştırmak ve çıkan sonuçları idrar N-telopeptid (NTx) sonuçları ile birlikte değerlendirmek amaçlanmıştır.Aralık 2009-Mayıs 2011 tarihleri arasında kliniğimize düşük enerjili kalça kırığı nedeniyle başvuran 14 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar KMY değerlerine bakılarak 7 osteoporotik değerlere sahip hasta ve 7 osteopenik değerlere sahip hasta olarak gruplandırılmıştır. Aynı zamanda bu hastalardan idrar örnekleri de alınarak idrar NTx değerlerine bakılmıştır. Hastalar parsiyel endoprotez yapılmak üzere operasyona alınmış ve operasyon sırasında kırık olan kalçadan femur boynundan kortikal kemik ve femur başından spongiyoz kemik örnekleri alınmıştır. Örnekler `'scanning electron microscopy'' (SEM) ve `'transmission electron microscopy'' (TEM) ile incelenmiştir.Yapılan incelemeler sonucu osteoporotik ve osteopenik gruplar arasında spongiyoz kemikte anlamlı bir fark olmadığı, hastalığın her iki grupta da trabeküllerde incelmelere ve kırılmalara yol açtığı görülmüştür. Kortikal kemikte ise osteopenik grupta kortikal kalınlıkta anlamı fark olmasına rağmen hücresel ve mikromimari olarak benzer özellikler gösterdiği görülmüştür.Elde edilen NTx sonuçlarında ise anlamlı fark bulunmamış olup, her iki hasta grubunda da yıkımın ağırlıkta olduğu bir süreç olduğu düşünülmüştür.Sonuçlar bize KMY'nin osteoporozu değerlendirmede tek başına yeterli bir kriter olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the cortical and spongious bone structures of patients with low-energy trauma and hip fracture despite osteoporotic bone mineral density (BMD) values, and of patients with low-energy trauma and hip fracture despite osteopenia values, in the light of the micro-architecture and cellular of the bone structures, and thus to evaluate the results of this study together with the N- telopeptid (NTx) results.14 patients having visited our clinics between the dates of December 2009 and May 2011 are included in the study. By means of their BMD values, these patients are divided into two groups: 7 with osteoporotic values and 7 with osteopenia values. Then, the urine samples are taken from these patients and their NTx values are checked. After the required examinations are completed, these patients are taken for the operation to have partial endo-prosthesis, and during the operation, some samples of cortical bone and spongious bone are taken from the fractured hip. These samples are examined by means of scanning electron microscopy (SEM) and transmission electron microscopy (TEM).As a result of these examinations, it is founded out that there is not a significant difference in the spongious bone between the osteoporotic and osteopenia groups, and that the disease leads to the dilution and fractions of trabecula in both groups. Also, in the cortical bone, though there is a significant difference in the cortical thickness in the osteopenia group, cells and micro-architecture depict similar features.Within the NTx results, there is again no significant difference, yet it is predicted that the destruction level is high in this period in both groups.All these results show us that BMD is not sufficient itself in order to evaluate the osteoporosis.