Batın cerrahisi geçiren hastalarda vücut sıcaklığı ile neostigmin ve sugammadeks kullanımının ekstübasyon süreleri açısından karşılaştırılması
Comparing neostigmine and sugammadex in terms of extubation times considering BODY temperatures for patients WSO undergo abdominal surgery
- Tez No: 445272
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışma, kolorektal cerrahi geçiren, 30-70 yaş aralığındaki, ASA I-III sınıfı hastalar üzerinde yapıldı. Neostigmin ile sugammadeksin ekstübasyon süresine etkisini, sinir kas kavşağı monitorizasyon yöntemlerini kullanarak ve vücut sıcaklığı ile ilişkisini göz önünde bulundurarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma prospektif ve randomizeydi. Hastalar öncelikle neostigmin ve sugammadeks olarak iki gruba ayrıldı (n:80). Ameliyatın sonunda neostigmin ve sugammadeks kullanılacak hastalar vücut sıcaklığı 360C ve/veya üzeri olanlar ile 360C altında kalanlar olmak üzere tekrar ikişerli gruplara ayrıldı (n:40). Tüm hastaların vücut kor sıcaklıkları (timpanik) 15 dakikada bir monitorize edildi. Hastalar yüzeyel olarak ısıtılırken hastalara verilen tüm intravenöz sıvılar, kan/kan ürünleri de ısıtılarak verildi. Dekürarizasyon öncesi ve dekürarizasyon sonrası 20. dakikaya kadar 5 dakika aralıklarla train-of-four (TOF) ölçümleri yapılıp kaydedildi. Ameliyatın bitiminde spontan solunum eforu başlayan hastalara hastanın grubuna uygun ilaç kullanılarak dekürarizasyon sağlandı. Dekürarizasyon işlemi sonrası hastalar, nöromüsküler bloker etkisinin geri dönmesi subjektif kriterler ile değerlendirilerek ve TOF> 0.9 olduğunda ekstübe edildi. Göz açma süreleri ile ekstübasyon süreleri kaydedildi. Sugammadeks ile ekstübe edilen hastalarda neostigmin yapılarak ekstübe edilenlere göre daha kısa ekstübasyon süresi ve daha yüksek TOF değerleri ile karşılaştık. Hipotermi, neostigmin ile ekstübe edilen hastaların ekstübasyon süresini uzatırken sugammadeks ile ekstübe edilen hastalar hipotermiden etkilenmedi. Sonuçta; sugammadeksin hipotermideki hastalarda dahi nöromüsküler blokajdan hızlı derlenme sağlayarak postoperatif solunum yetersizliği insidansını azaltabilecek, yan etki profili açısından da neostigmine kıyasla daha güvenli bir geri çevirici ajan olduğu görüşüne vardık.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare neostigmin and sugammadeks on aged 30-70 years, ASA I-III class patients who were undergo elective colorectal surgery with considering their body temperatures. This was a prospective and randomized trial. The patients were divided into two groups as neostigmin and sugammadeks randomly (n:80). At the end of surgery, the patients-neostigmin and bridion groups- were divided into two groups as the ones whose body temperatures were 360C or above and below 360C (n:40). All patient's body core temperatures were monitored (tympanic) per 15 minutes. Patients were being heated superficially and all the intravenous liquids, blood /blood products given to patients were heated. Before decurarization and after decurarization train-of-four (TOF) scores were measured and recorded for all patients at 5 minute intervals until 20. minute. At the end of surgery, patients were decurarized by giving drug appropriate to the patient group and they were extubated by evaluating the return of neuromuscular blocking effects with subjective criteria when TOF ratio became > 0.9. Eye opening times and extubation times were recorded. Patients extubated with suggammadex had shorter extubation times and higher TOF values compared with neostigmin. Hypothermia extended the duration of extubation of these patients extubated with neostigmine but patients extubated with suggammadex were not affected by hypothermia. As a result; by providing rapid recovery from neuromuscular blockade sugammadeks can reduce the incidence of postoperative respiratory failure even in patients with hypothermia, and it is a more secure reversal agent compared with neostigmine.