Türk toplumunda derin örtülü kapanış (deep bite) ile temporomandibular rahatsızlıklar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of relationship between deep bite and temporomandibular disorders
  1. Tez No: 299062
  2. Yazar: NESİHAN TINASTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tınastepe N. Türk toplumunda derin örtülü kapanı? (deep bite) ile temporomandibular eklem rahatsızlıkları arasındaki ili?kinin ara?tırılması. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Di? Tedavisi Anabilim Dalı, Doktora Tezi, ?stanbul 2012.Temporomandibular eklem rahatsızlıkları (TMR), klinikte ba?lıca ağrı ve disfonksiyon olarak kendisini gösteren, çiğneme kasları ve temporomandibular eklem yapılarını ilgilendiren problemler bütünüdür. Etyolojisi multifaktoriyel olarak kabul edilmekte olup, okluzyonun etkisinin % 10-20 olduğu yapılan epidemiyolojik çalı?malarla gösterilmi?tir. Okluzal faktörlerden biri olan derin örtülü kapanı?'ın TMR ile pozitif ve negatif ili?kisi olduğunu gösteren çalı?malar olduğu gibi ters korelasyon bulunduğunu gösteren çalı?malarda mevcuttur. Bu çalı?manın amacı Türk toplumunda eri?kinlerde minimal overjet ile birlikte görülen derin örtülü kapanı?ın TMR ile ili?kisinin değerlendirilmesidir. Çalı?mada 30 ki?ilik derin örtülü kapanı?a sahip bireyin olu?turduğu grup ile 30 ki?ilik kontrol grubu Temporomandibular Rahatsızlıkları ?çin Ara?tırma Tanı Kriterleri (TMR /ATK) kullanılarak muayene edilmi? ve tanıları konularak kar?ıla?tırıldı. Gruplar arası psikolojik farklılıkların değerlendirilmesi de bu çalı?manın kapsamında yer aldı. Çalı?mada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. Çalı?ma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanısıra niceliksel verilerin kar?ıla?tırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası kar?ıla?tırmalarında Student t test kullanıldı. Niteliksel verilerin kar?ıla?tırılmasında ise Ki-Kare testi ve Fisher's Exact Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Tınastepe N. Assessment of the relationship between deep bite and temporomandibular disorders in Turkish adults. Yeditepe University Health Sciences Institute, Department of Prosthodontics, PhD Thesis, Istanbul, 2012. Temporomandibular disorders (TMD) whose major clinical features are pain and dysfunction, are a collection of problems related to masticatory muscles and temporomandibular joint structures. In epidemiologial studies, it has been shown that occlusion, is one of the etiologic factor of TMD, contributes to multifactorial etiology of TMD as about 10%-20%. There are studies found positive and negative relation even reverse correlation between deep bite and TMD . The aim of the study is to assess relationship between deep bite with minimal overjet and TMD in Turkish adult population. For this purpose, 30 subjects who have deep bite with minimal overjet and 30 subjects who has no contact in their anteriors in control group were examined and their diagnosis were made according to Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (RDC/TMD) and compared. Psychological differences between the groups were assessed in the content of the study. All statistical analyses were performed with the NCSS 2007&PASS 2008 Statistical Software (Utah, USA) program. During the evaluation of the study data, along with the descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency), parameters with normal distribution for the comparison of quantitative data were evaluated using Student?s t-test. The qualitative data were evaluated using Chi-square and Fisher?s Exact test.