Yenidoğan sıçanlarda kortikal displazi modelinde melatoninin davranış değişiklikleri üzerine etkileri
Effects of melatonin on behavioral changes in neonatal rat cortical dysplasia model
  1. Tez No: 299063
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN KARADELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AYKUT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Beyin korteks gelişim anomalileri, son yıllarda gelişen beyin görüntüleme teknikleri ve epilepsi cerrahisi patolojilerinin incelenmesi sonucu epilepsi nedenleri içinde daha çok kabul edilir olmuştur. Kortikal gelişim bozuklukları beyin ve korteksin oluşu sırasında nöronların oluşum, göç, yerleşim ve bağlantılarının kurulma aşamalarında bir duraklama ya da bozukluk ile ortaya çıkar ve beyinin oluşmamasından (anensafali), kortekste tabakaların ve bağlantılarındaki değişiklikler (kortikal displazi) arasında çok geniş bir spektruma sahip bir klinikopatolojik tablodur. Bu çalışmada, melatoninin yenidoğan sıçan kortikal displazi modelinde aktivite ve anksiyete davranışları üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı.Yöntem ve Gereçler: Bu çalışmada yenidoğan Sprague-Dawley sıçanlar kullanıldı. Ondört adet bir günlük sıçanda, kafatasının sağ tarafında bregma ve lambda arasında dondurulmuş 0,5 mm çaplı prob ile 5 saniye süreyle kortikal lezyon oluşturuldu. Diğer bir grup hayvan ise kontrol grubu olarak ayrıldı (n=7). Lezyon oluşturulduktan 10 gün sonra uygulanmaya başlanan melatonin (4 mg/kg/gün, ip) üç hafta süreyle devam ettirildi. Kontrol ve kortikal displazi grubuna ise sadece taşıt solüsyonu (salin içerisinde %10 ethanol) aynı yolla (ip) verildi. Son melatonin uygulamasından 24 saat sonra (32. gün), tüm sıçanlara açık alan (aktivite) ve ?elevated plus maze? (anksiyete) testleri kör olarak uygulandı. Elde edilen tüm numerik ve nominal veriler, Oneway Anova testi ile yerine göre karşılaştırıldı. İstatistiksel analizde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 13,0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose:We have investigated effects of melatonin administration on activity and anxietic behavior in neonatal rat freezing microglia model.Materials and Methods: Newborn Sprague-Dawley rats were used in this study. On postnatal day 1, one freeze lesion was carried out on 14 rats between bregma and lambda on the skull in the right hemisphere for 5 seconds using a cooled steel probe. Another group of neonatal rats served as control group (n=7). Melatonin treatment (4 mg/kg/day, ip) was started ten days after induction of cold injury and continued for three weeks. Control and cortical dysplasia groups received vehicle solution (10% ethanol in saline).