Metabolik sendromlu kişilerde gama glutamil transferazın oksidatif stres ilişkisi
Oxidative stress relationship of gamma glutamyl transferase in individuals with metabolic syndrome
- Tez No: 299072
- Danışmanlar: PROF. DR. BOLKAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Metabolik sendrom (MetS)'lu kişiler diyabet ve kardiyovasküler hastalık gelişmesi yönünden yüksek risk altındadırlar. Metabolik sendrom, aşırı kilo, hiperglisemi, hipertansiyon, düşük HDL-kolesterol ve hipertrigliseridemiyi içeren metabolik ve antropometrik anormalliklerin bir karışımı olarak düşünülebilir. Son yıllarda, serum GGT'nin koroner kalp hastalığının mortalitesi ve insidansı ile kademeli bir pozitif ilişki gösterdiği bildirilmiştir. Yüksek GGT seviyeleri olan bireylerde metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskinin yükseldiği gösterilmiştir.GGT, temel olarak gama glutamil grubunun peptidler arasında veya L-amino asitlere geri dönüşümlü olarak tranferini katalize eden bir enzimdir. Yapılan son çalışmalar, enzimin birçok önemli fonksiyonunu yerine getirirken bir pro-oksidan ya da antioksidan olarak davrandığı üzerinde yoğunlaşmaktadır.Çalışmamızda, MetS'li kişilerde GGT'nin oksidatif stresle ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla, 40 metabolik sendromlu birey (15 erkek, 25 kadın) ve 22 sağlıklı kontrolde (11 erkek, 11 kadın) serum gama-glutamil transferaz (GGT) ve plazma malondialdehit (MDA) düzeyleri incelendi. Ortalama GGT ve MDA düzeyleri MetS'lilerde sırası ile, 20.71 (9.79) IU/L ve 2.85 (1.37) ? M olarak ve kontrollerde, sırası ile, 14.96 (6.94) IU/L ve 1.90 (0.86) ?mol/L olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Patients with metabolic syndrome (MetS) are under risk in terms of development of diabetic and cardiovascular diseases. Metabolic syndrome may be considered as a combination of metabolic and anthropometric abnormalities including excessive weight, hyperglycemia, hypertension, low HDL cholesterol and hypertriglyceridemia. It is recently reported that serum GGT has a positive progressive relationship with mortality and incidence of coronary heart disease. It is demonstrated that metabolic syndrome, cardiovascular disease and mortality rate increase in patients with high GGT levels.GGT is an enzyme that catalyzes transfer in a recycling way between the peptides of gamma glutamyl group or to L-amino acids. Recent studies focus on the fact that it is behaves pro-oxidant or antioxidant while it performs many essential functions of enzyme.Our study intends to examine the relationship of GGT with oxidative stress in patients with MetS. To that end, serum gamma-glutamyl transferase (GGT) and plasma malondialdehyde (MDA) levels of 40 patients with metabolic syndrome (15 men, 25 women) and 22 healthy controls (11 men, 11 women) are examined. Mean GGT and MDA levels in patients with MetS are found, respectively, as 20.71 (9.79) IU/L and 2.85 (1.37) µM and in healthy controls, respectively, as 14.96 (6.94) IU/L and 1.90 (0.86) ?mol/L.