Pimpinella anisum L. bitkisinin fitoterapideki önemi
The ımportance of pimpinella anisum L. in phytotherapy
- Tez No: 299071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pimpinella anisum L. bitkisi halk arasında uzun yıllardan beri gerek baharat olarak, gerekse çayı hazırlanarak bağırsak gazlarını giderici ve hazmı kolaylaştırıcı amaçlarla kullanılmaktadır. Modern tıpta ise bu etkileri için kullanılmasının yanı sıra yeni farmakolojik etkileri tespit edilmiştir ve ileriki senelerde bu etkilerinden de faydalanılması mümkün görünmektedir. Bu etkilerden bazıları antikonvülsan etki, antienflamatuvar etki, tümör engelleyici etki, antioksidan etki ve antimikrobiyal etkidir.Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden temin edilen meyve numunesi ile aktardan satın alınan meyve numunesinde makroskobik ve mikroskobik inceleme, yabancı materyal analizi, ince tabaka kromatografisi, kurutmada kayıp, su ve uçucu yağ miktar tayinleri gibi çeşitli Farmakope analizleri yapılmıştır. Bu analizlerin sonucunda numunelerin uçucu yağ oranlarının düşük çıkması, aktar numunesinin İTK deneyinde referanstan fazla sayıda leke vermesi gibi sebeplerden dolayı her iki numunenin de Farmakope'ye uygun olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pimpinella anisum L. is being used by the public for long years by brewing as tea with purposes of relieving the intestinal gas and facilitating digestion. In modern medicine however, other pharmacological effects have been discovered in addition to the effects above, and it is considered that making use of these new effects could be possible in the future years. Some of these new effects include the anticonvulsant effect, anti-inflammatory effects, antioxidants effect, and antimicrobial effect.Several pharmacopeia analyses were performed on the samples obtained from Aegean Agricultural Research Institute and on those purchased from an herbalist including gross and microscopic examinations, foreign material analysis, thin layer chromatography, loss of water with drying, and assays for water and volatile oil contents. As a result of these analyses, it was concluded that neither of the samples were suitable for Pharmacopeia because of reasons like low levels of volatile oils or number of stains in the sample purchased from the herbalist being greater than that of the reference in the TLC analysis.