Acil serviste ultrasonografi eşliğinde santral venöz kateterizasyonun etkinliği
The effıcacy of central venous catheterızatıon wıth the guıdance of ultrasonography ın emergency department
  1. Tez No: 299079
  2. Yazar: ŞULE ESEN TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKCAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Santral venöz kateterizasyon (SVK) acil servis hekimlerinin sık olarak uygulaması gereken özel girişimlerden birisidir. Eskiden anatomik Landmark tekniğiyle yapılan bu işlem son yıllarda radyolojik yöntemlerdeki ilerlemeler, bunlara kolay ulaşılabilirlik ve klasik yöntemle ortaya çıkan komplikasyonlar daha düşük perioperatif ve erken dönem komplikasyonlar ve işlem süresinin kısalığı açısından belirgin avantajlı olan girişimsel radyoloji desteğiyle uygulanmaktadır.Bu çalışmada 01.01.2008 ile 04.03.2011 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda ultrasonografisiz ve ultrasonografi kılavuzluğunda gerçekleştirilen santral venöz kateterizasyon uygulanan 153 olgu prospektif olarak incelendi.Landmark yöntemiyle kateter takılan grup I'de 22 (%29,3) kadın ve 53 (%70,7) erkek mevcut olup yaş ortalaması 57,60±18,50 idi. USG ile kateter takılan grup II'de ise 29 kadın (%37,2) ve 49 (%62,8) erkek mevcut olup yaş ortalaması 58,42±18,85 idi. Kateterlerin 91 (%59,5)'i internal juguler ven, 45 (%29,4)'i femoral ven ve 17 (%11,1)'si subklavyan vene takıldı. Teknik başarı oranı %100 olup ilk seferde vene başarılı giriş ilk grupta 50 (%66,7) ve ikinci grupta 67 (%85,9) olguda sağlandı. Birinci grupta işlem süresi 17,53±6,54 dakika ve II. grupta 10,83±5,25 dakika idi.
Özet (Çeviri)
Central venous catheterization (CVC) is one of the specific interventions that should be used by emergency physicians. This process was used to be made by anatomic landmark techniques in the past. Recent years, CVC has been applied with the support of interventional radiology because of improvements in radiological methods. It is to access less perioperative and causes fewer early complications than those occured with the classical method, significant advantage of shorter duration of operation.In this study, 153 patients who underwent central venous catheterization with or without the guidance of ultrasound in Ataturk University Faculty of Medicine Department of Emergency Medicine between 01.01.2008 and 04.03.2011 were evaluated prospectively.In group I which catheters were inserted with landmark method, there were 22 (29.3%) female and 53 (70.7%) male and their mean age was 57.60±18.50. In group II in which catheters were inserted via ultrasound-guided, there were 29 female (37.2%) and 49 (62.8%) male with mean age was 58.42±18.85. Sides of the catheters were as follows: 91 (59.5%) were into internal juguler vein, 45 (29.4%) into femoral vein and 17 (11.1%) into subclavian vein. Technical success rate for catheterization was 100%. Succesful entry into the vein at the first attempt was achieved in 50 (66,7%) patients in group I and 67(85,9%) in group II. Duration of processes were 17,53±6.54 and 10,83±5.25 minutes in the first and second group, respectively.