Acil serviste santral venöz kateter uygulanan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients who received central venous catheterization in the emergency department
  1. Tez No: 945074
  2. Yazar: KAAN İZGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÖZÇETE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Santral venöz kateterizasyon (SVK), acil servislerde kritik hastalarda hemodiyaliz/renal replasman tedavisi, damar yolu sağlanması, inotropik ilaç desteği, kan ürünleri replasmanı ve hemodinamik monitörizasyon amacıyla yaygın şekilde uygulanan girişimsel bir işlemdir. Uygulayıcı deneyimi, kullanılan teknik ve ekipmanlar işlem başarısını ve komplikasyon gelişimini doğrudan etkileyebilmektedir. Bu nedenle acil servis koşullarında SVK uygulamalarının başarısının ve komplikasyon oranlarının değerlendirilmesi önemli bir klinik ihtiyaçtır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servis koşullarında uygulanan santral venöz kateter işlemlerinde uygulayıcı deneyiminin, girişim yapılan damar yolu tercihlerinin, prosedür süresinin, teknik başarı oranının ve akut komplikasyon gelişiminin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde 13.06.2023 - 01.04.2024 tarihleri arasında prospektif gözlemsel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Santral venöz kateterizasyon endikasyonu konulan, 18 yaş ve üzeri, gebe olmayan ve yazılı veya sözel onamı bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya toplam 281 hasta dahil edilmiştir. Veriler, primer hekim tarafından uygulanan işlemler gözlemlenerek olgu rapor formu aracılığıyla toplanmıştır. İşlemler yatak başı ultrasonografi eşliğinde gerçekleştirilmiş, işlem parametreleri, gelişen komplikasyonlar ve hastaların sonlanım durumları kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Central venous catheterization (CVC) is a widely performed interventional procedure in emergency departments for critically ill patients requiring hemodialysis/renal replacement therapy, vascular access, inotropic drug support, blood product transfusion, and hemodynamic monitoring. Operator experience, the techniques used, and available equipment can directly influence procedural success and the development of complications. Therefore, evaluating the success rates and complication frequencies of CVC procedures in emergency settings is a critical clinical need. Objective: This study aimed to evaluate the effects of operator experience, vascular access site selection, procedure duration, technical success rates, and the development of acute complications in central venous catheterization performed under emergency department conditions. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted at Ege University Faculty of Medicine Emergency Department between June 13, 2023, and April 1, 2024. Adult patients (≥18 years), non-pregnant, and with documented written or verbal consent, who required CVC, were included. A total of 281 patients were enrolled. Data were collected through direct observation of procedures performed by the primary physician using a standardized case report form. All procedures were performed bedside under ultrasound guidance. Procedure parameters, complications, and patient outcomes were recorded.